Portrety Jakuba Multana w pleszewskiej bibliotece

Avatar photoIrena Kuczyńska13 marca 20227min
Jakub-Multan-i-Irena.jpg
W pleszewskiej bibliotece można oglądać wystawę niezwykłych obrazów wykonanych farbą na płótnie techniką geometrii wektorowej. Ich autorem jest Jakub Multan, młody artysta, który aktualnie mieszka w Kaliszu.

Pomysł na wystawę zrodził się podczas pobytu artysty w pleszewskiej bibliotece kiedy tam była eksponowana wystawa z okazji 30 – lecia WOŚP w Pleszewie.

Więcej: WOŚP-owy rozkład jazdy z wystawą w roli głównej

Zachwyciła go nie tylko wystawa ale i miejsce, w którym zlokalizowana jest książnica – czyli dawny dworzec kolejki. Powrócił tu i jego propozycja wykorzystania sali widowiskowej na pokazanie pleszewianom jego obrazów, została przez dyrektor Zuzannę Musielak – Rybak przyjęta.

Jakub Multan opowiada o swoich obrazach
Wernisaż w bibliotece

W piątek odbył się wernisaż, podczas którego Jakub Multan – z wykształcenia magister biznesu, z pasji malarz – artysta, opowiadał o swoich obrazach. Bazą dla nich są zdjęcia – obrabiane w komputerze techniką grafiki wektorowej a następnie malowane na płótnie. Najważniejsze jest uchwycenie owalu twarzy, oczu, ust i nosa – mówił Jakub Multan. Portrety są duże a postacie rozpoznawalne, jeśli oczywiście się je zna.

Jakub Multan i jego prace
Prymas, piłkarz i poeta
W Pleszewie  można oglądać  m.in. portret kardynała  Stefana Wyszyńskiego , już zamówiony przez  Fundację Abba Pater w Kaliszu.
Z prawej Kardynał Stefan Wyszyński – portrety autorstwa Jakuba Multana

 Artysta zdradza, że będą zamówienia na kolejne obrazy ludzi Kościoła. Na wystawę Jakub Multan dostarczył też portret Roberta Lewandowskiego. Ma on trafić do restauracji, którą piłkarz prowadzi w Warszawie.

Jakub Multan przygotowuje w bibliotece obrazy na wystawę
Na wystawie znajduje się wizerunek twarzy  Chrystusa ze znanego obrazu Adama Chmielowskiego „Ecce Homo” „Oto człowiek”.
Obrazy Jakuba Multana w Pleszewie – od lewej „Ecce Homo” – twarz Chrystusa
Jest też portret Eligiusza Kor Walczaka – kaliszanina – pisarza, poety, autora „Baśni i legend kaliskich” znanych także w Pleszewie. Portret trafi do siedziby Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Eligiusz Kor Walczak – poeta, autor „Baśni i legend kaliskich” – portret namalował Jakub Multan
Zauroczony Pleszewem
Artysta nie ukrywa, że Pleszew go zauroczył, kiedy jechał przez miasto do Kalisza. Wtedy na skrzyżowaniu Hallera z Poznańską jego uwagę przyciągnęła figura św. Floriana w stroju rzymskim. Pomyślał sobie wtedy: o, fajne miejsce! Kiedy przyjechał do Pleszewa, zobaczyć jak
miasto wygląda, pozytywne pierwsze wrażenie się potwierdziło. Podczas spaceru dotarł na Rynek, gdzie zauroczył go pomnik powstania. Przy kościele Najświętszego Zbawiciela, zauważył kolejne figury świętych. Na dawnym dworcu kolejki dostrzegł bibliotekę. Wszedł i spotkał się z serdecznością. O tym wszystkim mi opowiedział.
Jakub Multan w rozmowie z Ireną Kuczyńską
Konopnicką i Mickiewicza zamówiła biblioteka
Malowanie obrazu zaczyna się od tematu, do którego Jakub Multan dobiera zdjęcie.  Obrabia je w komputerze, nadając mu formę graficzną. Potem nadchodzi malowania farbami olejnymi na płótnie. Należy uchwycić podobieństwo, odtworzyć owal twarzy, uchwycić oczy, usta, nos – tłumaczy artysta. Praca nad obrazem trwa kilkadziesiąt godzin, ponieważ trzeba przenieść na płótno wiele detali. Artysta mówi, że jego obrazy są chętnie kupowane nawet do mieszkań, ponieważ pięknie prezentują się na dużych białych ścianach.
Wernisaż wystawy obrazów Jakuba Multana

Dyrektorka biblioteki zamówiła dwa portret:  Adama Mickiewicza i Marii Konopnickiej jako że Patronką Roku 2022 ustanowiono Marię Konopnicką.  Rok 2022 Sejm ustanowił Rokiem Polskiego Romantyzmu.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska