Prąd ze słońca

Avatar photoIrena Kuczyńska20 marca 20213min
Czolo-panel.jpg

Na biurowcu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Pleszewie zainstalowano panele fotowoltaiczne.

„Prądu ze słońca” wystarczy na oświetlenie i funkcjonowanie wszystkich urządzeń wymagających energii elektrycznej w całym budynku, co ma wymiar ekologiczny ale też finansowy – powiedziała radiu Centrum Anna Konieczna – wiceprezes zarządu pleszewskiej spółdzielni.

Panele już są i łapią wiosenne promienie słoneczne, przetwarzając je na energię. „Projekt został opracowany tak, żeby był niezbędny uzysk i jak najmniejsza nadwyżka” – tłumaczy wiceprezes Anna Konieczna. Ekologiczna inwestycja kosztowała 70 000 zł brutto. W tym był projekt, wyliczenia i wykonanie.

Firma została wyłoniona w przetargu, do którego stanęło kilka firm, w tym żadna z Pleszewa lub okolic. Przedstawiła najkorzystniejszą ofertę, działa na rynku od 10 lat i zaoferowała najdłuższy okres gwarancji.

Instalacja paneli ma wymiar ekologiczny ale też finansowy. Opłaty za prąd są wliczone w fundusz eksploatacyjny, który jest elementem składowym czynszu płaconego przez mieszkańców bloków. „Planowany przez rząd, wzrost opłat za energię może się przełożyć na wzrost czynszu, dlatego szukamy oszczędności” – podkreśla Anna Konieczna.

W przyszłości zarząd spółdzielni planuje instalację paneli na budynku kotłowni przy ul. Władysława Warneńczyka, gdzie jest bardzo duże zużycie prądu, co może się przełożyć na podwyżkę opłat za ciepło. „Dlatego panele słoneczne na kotłowni są priorytetem zarządu spółdzielni. Będzie ekologicznie i ekonomicznie” – zapewnia Anna Konieczna.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska