„Primavera. Renesans w Pleszewie” – nowa wystawa w Galerii Zajezdni Kultury

Avatar photoIrena Kuczyńska20 marca 20244min
Primavera.jpg
Zajezdnia Kultury w Pleszewie zaprasza w piątek o 18.00 na wernisaż wystawy obrazów krakowskiej artystki Agnieszki Boroń "Primavera. Renesans w Pleszewie". Specjalnie dla Galerii Zajezdni stworzyła ona 9 obrazów inspirowanych obrazem "Primavera" Sandro Botticelli. Obrazy błyszczą i są afirmacją koloru, lśnienia i nieśmiertelnego piękna - podkreśla ich twórczyni

Wernisaż wystawy w Galerii Zajezdni Kultury został zaplanowany na pierwsze dni wiosny w 2024 roku, więc tematyka obrazów nawiązuje do włoskiego tytułu obrazu mistrza Botticellego ” Primavera” czyli Wiosna, która stała się dla Agnieszki Boroń – absolwentki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych , inspiracją do namalowania prezentowanych w Pleszewie obrazów, afirmacją koloru, lśnienia i nieśmiertelnego piękna sztuki.

Obraz Agnieszki Boroń
Primavera

„Primavera. Renesans w Pleszewie” to cykl 9 obrazów inspirowanych dziełem renesansowego malarza Sandro Botticellego. Wenus, Flora, Castitas (Czystość}, Voluptas (Rozkosz), Pulchritudo (Piękno) to starożytne boginie pojawiające się w ekspresyjnych formach na tle mozaiki stworzonej z płyt CD i DVD, powszechnego odpadu dzisiejszych czasów, zupełnie nie nadającego się do recyklingu. Również same panele, na których są namalowane postacie to „materia niechciana” uratowana przez artystkę.

Gwiazdozbiory

Twórczość artystki prezentowana była na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych a prace jej trafiły do galerii, muzeów oraz kolekcji prywatnych w Polsce i zagranicą. W małej sali dodatkowo będzie można zobaczyć obrazy z cyklu „ Gwiazdozbiory” również wykonane z materiałów odpadowych – informuje Iwona Wieruszewska – animatorka sztuk wizualnych w Zajezdni. I zaprasza w piątek na 18.00 na wernisaż. Wystawa będzie do oglądania do 5 maja 2024.

Agnieszka Boroń, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki w 2001r. (film animowany) Mieszka i tworzy w Krakowie. W centrum jej artystycznych zainteresowań jest trash art, ekologia i upcykling.

Inne wystawy  Zajezdni Kultury
Historie złożone w Galerii Zajezdni Kultury

Kolaże Sławka Dery w Zajezdni Kultury

Wystawa akwarel z turniejem Baryłeczki

Świat na fotkach z kobiecej perspektywy

Bogusz znany i nieznany

 

Cykl „Primavera” składa się z 9 obrazów:

„Merkury” akryl na desce 91/41 cm

„Wenus” akryl na desce 91/41 cm

„Castitas” akryl na desce 91/41 cm

„Pulchritudo” akryl na desce 91/41 cm

„Voluptas” akryl na desce 91/41 cm

„Kupidyn” akryl na desce 50/70 cm

„Zefir” akryl na desce 91/41 cm

„Flora” akryl na desce 91/41 cm

„Chloris” akryl na desce 91/41 cm


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska