Przybywa pacjentów, którzy szukają pomocy psychologa i psychiatry

Avatar photoIrena Kuczyńska2 lutego 20233min
322382621_562949825332751_4469441491567130128_n.jpg
W ciągu ostatnich dwóch lat w Pleszewskim Centrum Medycznym wzrosła liczba pacjentów korzystających z pomocy psychologów i psychiatrów.

 

Szpital zatrudnia na stałe dziewięciu psychologów i współpracuje regularnie z dwoma psychiatrami.  Stres związany z pobytem w szpitalu, ciężkie choroby i wreszcie pandemia – to były najważniejsze powody rozmów ze specjalistami.

Co 10. pacjent

W 2022  roku w pleszewskim szpitalu leczyło się ponad 115 000 pacjentów. Ze wsparcia specjalistów skorzystało 10.775, czyli co 10. osoba. Podczas gdy w roku 2020 o poradę psychologów i psychiatrów prosiły 6 184 osoby, w 2021 konsultacji z udziałem psychologów, było już 7461. Zdaniem Marty Marciniak, koordynatorki  zespołu psychologicznego w Pleszewskim Centrum Medycznym  w ostatnim rokudoszło do kumulacji stresów i obciążeń. Z jednej strony choroby, z drugiej trudności w relacjach i lęk o przyszłość oraz wojna na Ukrainie”.

Każdy może skorzystać z pomocy

To spowodowało, że coraz więcej pacjentów przełamywało wstyd i szukało pomocy u specjalisty. Najczęściej tego  wsparcia szukają  pacjenci oddziału onkologicznego, położniczo-ginekologicznego i coraz częściej pediatrycznego. Psycholog przychodzi do pacjenta na zlecenie lekarza lub prośbę zainteresowanego bądź jego rodziny. Specjaliści są również dostępni dla pracowników szpitala – podkreśla prezes Błażej Górczyński.  I co ważne, z  pomocy  psychologa mogą skorzystać pacjenci wszystkich oddziałów i poradni ambulatoryjnych PCM.

Terapie

Głównym zadaniem psychologów w szpitalu jest przede wszystkim szeroko pojęty proces diagnostyczny oraz oddziaływanie psychoedukacyjne i terapeutyczne, a także terapeutyczno-rehabilitacyjne działanie w formie terapii funkcji poznawczych. Prezes Górczyński podkreśla, że obecność  psychologów i psychiatrów  w PCM jest nie tylko uwarunkowana wymaganiami NFZ ale  jest  traktowana jako element zarządzania jakością w szpitalu.

Czytaj też: Siedem dni pod kroplówką w pleszewskim szpitalu

Pleszewski szpital ma nowe drzwi i okna

Pleszewski szpital ma aparat do wykrywania wirusów


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska