Razem dla życia i zdrowia w Pleszewie – resuscytacja i rowery

Irena Kuczyńska5 października 20224min
W najbliższy piątek Pleszew włącza się w obchody Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W samo południe, na pleszewskim Rynku, kilkaset osób przez pół godziny, będzie prowadzić wielką akcję resuscytacji.
razem.jpg
Tego samego dnia zostanie w Pleszewie  otwarty pierwszy w Polsce Trakt Światowego Dnia Roweru.
Trakt Światowego Dnia Roweru
Działania w ramach II edycji akcji  “Razem dla życia i zdrowia” rozpoczną się o godzinie 11.00 przy ul. Targowej.  Tam przebiega ścieżka rowerowa, która od Rynku prowadzi do dworca kolejowego w Kowalewie. To przy Targowej, w obecności licznych rowerzystów – uczniów pleszewskich szkół, zostanie symbolicznie otwarty pierwszy w Polsce Trakt Światowego Dnia Roweru. Pomysłodawcą Światowego Dnia Roweru był mieszkający w USA Polak prof. Leszek Sibilski a ustanowiła go Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Czytaj: Ścieżka rowerowa przy torach
Pół godziny dla serca
Z ulicy Targowej rowerzyści przejadą na Rynek, gdzie czekać będą stanowiska do wielkiej akcji resuscytacji oraz ratownicy, którzy poinstruują, jak uciskać klatkę piersiową, żeby przywrócić czynności życiowe. O godzinie 12.00 około 400 uczniów pleszewskich szkół, rozpocznie  symulację. Uciskanie fantomów potrwa pół godziny. O 12.30 odbędzie się dodatkowe szkolenie dla osób chętnych, które przyjdą na Rynek – zaprasza Izabela Świątek – zastępca burmistrza Pleszewa.
Resuscytacja Pleszew 2021

Resuscytacja Pleszew 2021
Razem dla życia i zdrowia  Pleszew 2021
Chwila prawdy w alkogoglach
Swoje stoisko na Rynku ustawi Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna. Będzie można poddać się badaniu alkogoglami, które symulują zaburzenia, jakich się doznaje po spożyciu alkoholu. Będzie też możliwość zmierzenia zawartości dwutlenku węgla w powietrzu.