Remonty kościoła w Tursku rozpoczęły się od naprawy dachu

Avatar photoIrena Kuczyńska4 sierpnia 20218min
10-dach.jpg
Dobiega końca remont górnego dachu na kościele w Tursku, gdzie mieści się Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej  nazywane " Częstochową południowej Wielkopolski".
Remont części dachu jest zaledwie wstępem do tego, co trzeba w Tursku zrobić. I jest to dużym wyzwaniem dla niedużej turskiej parafii
Bardzo duży kościół w Tursku zaczęto budować w 1777 roku z fundacji Anny ze Świniarskich – Chlebowskiej – właścicielki Gołuchowa i Turska a po jej śmierci ze składek pielgrzymów, którzy do cudami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej zmierzali. I szli Polacy, nawet po rozbiorach do Turska, polecać Matce Bożej sprawy swoje ale i Ojczyzny.
Sanktuarium w Tursku, foto Dronujemy Pleszew
Foto Parafia w Tursku

W 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński koronował obraz złotymi papieskimi koronami. Tymczasem kościół, który jest siedzibą Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej wymaga generalnego remontu. Podjął się go nowy proboszcz ks. Piotr Górski.

Ks Piotr Górski – proboszcz parafii w Tursku
Zaczęto od górnego dachu. Pokrycie go nową blachą tytanowo – cynkową i naprawy więźby dachowej kosztuje 725 000 zł, z czego 300 000 zł to dotacja z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 180 000 zł z 1% podatku przekazała lokalna firma AWW Wawrzyniak, reszta do datki parafian, których jest zaledwie 1000. Są to mieszkańcy Turska, Pleszówki, Bielaw, Bogusławia i Bogusławic. Parafianie są bardzo ofiarni, ale trudno udźwignąć taki remont takiego dużego kościoła – podkreśla z uznaniem proboszcz.
Kościół w Tursku – remont górnego dachu Foto FB
Kościół w Tursku – remont górnego dachu Foto FB
Kościół w Tursku – remont górnego dachu Foto FB
Kościół w Tursku – remont górnego dachu Foto FB
Kościół w Tursku – remont górnego dachu Foto FB
Ks. Piotr Górski posiada projekt modernizacji całego kościoła. Wymiany i to natychmiastowej wymagają boczne dachy, które przeciekają, niszcząc stropy i freski. Koszt –  375 000 zł.
W kościele trzeba wymienić 24 okna, co może kosztować 200 000 zł. Wymienione muszą być pozarywane podłogi oraz drzwi. No i nowe ławki też by się przydały.

Projekt modernizacji świątyni  przewiduje także odprowadzenie wody, izolację ścian zewnętrznych, system przeciwpożarowy, ogrzewanie podłogowe kościoła, na co proboszcz ma zezwolenie konserwatora zabytków.

Marze niem księdza Piotra jest … dobudowa wieży do turskiego kościoła, na który zabrakło środków przodkom. Kościoły budowane w tym czasie m.in. w Błaszkach czy archikatedra św. Józefa w Kaliszu, takie wieże mają.
Kościół w Tursku nie ma wieży foto Roman Kazimierz Urbaniak
Kustosz turskiego sanktuarium chciałby stworzyć przy kościele, na placu koronacyjnym przed Ogrójcem  Ogrody Maryi, czyli miejsce refleksji, zadumy ze stacjami Drogi Krzyżowej, pomnikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który obraz koronował i może „ścieżkami Maryi”. Mówi, że zgłosili się chętni do nieodpłatnego wykonania projektu. A potem, trzeba szukać funduszy unijnych – planuje ks. Piotr Górski.
Proboszcz Piotr Górski prosi o wsparcie finansowe tych wszystkich, którym to wyjątkowe miejsce leży na sercu. Numer konta na stronie parafii http://www.sanktuariumtursko.cba.pl/

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska