Remonty na Zamku nie zamkną muzeum

Avatar photoIrena Kuczyńska12 kwietnia 20238min
340641514_1259609411343026_5467484888679772335_n.jpg
Rozpoczął się kolejny etap prac remontowych w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie. Po wymianie okien i drzwi przyszedł czas na remonty zewnętrznych elewacji Zamku od strony dziedzińca.

 

Prace w Muzeum w Gołuchowie potrwają do listopada ale muzeum będzie dostępne dla zwiedzających – mówi kierownik Paulina Vogt – Wawrzyniak.

Nowe okna i drzwi

Ubiegły rok upłynął w gołuchowskim muzeum pod znakiem remontu, który zamknął obiekt dla zwiedzających. W tym czasie wymieniono lub wyremontowano drzwi zewnętrzne, wymieniono 100 zamkowych okien a prace konserwatorskie prowadzono przy 50. oknach historycznych z czasów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej.  Dębowe okna w części z szybami zespolonymi, z zewnątrz otrzymały szyby walcowane, dające szczególny efekt odbicia światła.

Obrazy, które powróciły

Efekty remontów można podziwiać, zwiedzając zamkowe komnaty. Do czego kierownictwo Zamku zachęca, zwłaszcza, że niedawno wróciły do muzeum, zakupione przez Izabellę z Czartoryskich – Działyńską na aukcji w Paryżu w 1883 roku, dwa XV – wieczne obrazy wykonane w Niderlandach w warsztacie Dirka Boutsa „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa”.

Obrazy z kolekcji Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej wróciły do domu

Remonty nie zamkną muzeum

Wywiezione przez Ludwikę Czartoryską w 1939 roku do stolicy, zrabowane przez Niemców, odnalezione w Muzeo de Pontevedra w Hiszpanii, są atrakcją dla turystów, zwłaszcza dla historyków sztuki. Remonty zewnętrznych elewacji Zamku oraz kamiennych dekoracji od strony dziedzińca, nie zakłócą zwiedzania zamkowych komnat, zwłaszcza królewskiej sypialni, gdzie wyeksponowano obrazy. 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska