Gołuchów: kolejne remonty już z turystami

Irena Kuczyńska10 stycznia 20236min
Pierwszy etap remontów w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie zakończony.  Wymieniono lub wyremontowano 150 okien a także drzwi zewnętrzne.
zamek-1.jpg
Aktualnie trwa porządkowanie zamkowych komnat. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od 1 marca – informuje dyrekcja Zamku Czartoryskich w Gołuchowie.
Zamek odzyskuje dawny blask
Na tę informację na pewno czekali lokalni fani gołuchowskiego muzeum ale też liczni goście, którzy w sezonie letnim odwiedzają Gołuchów. Paulina Vogt – Wawrzyniak – kierownik oddziału Muzeum Narodowego w Gołuchowie zapewnia, że kolejne remonty nie będą wymagały zamykania obiektu. A są one niezbędne w związku z przywracaniem dawnego charakteru muzeum.
Nowe okna i drzwi
W zakończonym właśnie remoncie wymieniono 100 zamkowych okien a prace konserwatorskie prowadzono przy 50. oknach historycznych z czasów Izabeli z Czartoryskich – Działyńskiej. Chcąc uzyskać efekt XIX – wiecznej estetyki nie możemy zapomnieć o funkcjonalności i zachowaniu termoizolacji. To trudne zadanie. Dębowe okna w części z szybami zespolonymi, z zewnątrz otrzymają szyby walcowane dające szczególny efekt odbicia światła – zapowiadała kustosz zanim rozpoczęły się remonty.
Kolejne remonty bez zamykania
W dalszych planach są remonty zewnętrznych elewacji Zamku oraz kamiennych dekoracji i elewacji od strony dziedzińca. Poprzedni duży remont gołuchowskiego Zamku miał miejsce w latach 70. XX wieku, kiedy kładziono nowe instalacje, zabezpieczano zabytkowe stropy i wymieniono część podłóg. Późniejsze, gdy wymieniano łupek na dachach czy izolowano przestrzeń dziedzińca, nie wymagały już zamknięcia placówki.