Rocznik Pleszewski – najnowsze wydawnictwo można kupić w muzeum

Avatar photoIrena Kuczyńska1 marca 20224min
274297242_5737865772906864_2201855276682358299_n.jpg
Mamy nowy "Rocznik Pleszewski". To już 22. numer wydawnictwa, na które składa się kalendarium wydarzeń w Pleszewie i gminie w roku 2022 oraz 10 artykułów autorstwa pleszewian. Promocja odbyła się w Muzeum Regionalnym.

 

22 wydania, ponad 4500 stron, 351 artykułów, ponad 200 autorów – tak najkrócej można podsumować „Rocznik Pleszewski”. Pomysł pleszewskiego cyklicznego wydawnictwa zrodził się w pleszewskim ratuszu a redakcję zlecono Bibliotece Publicznej MiG Pleszew. Do 2008 roku „Rocznik” wydawał UMiG, wraz z objęciem przez Adama Staszaka stanowiska dyrektora Muzeum Regionalne w Pleszewie – wydawcą „Rocznika” stało się muzeum.

Adam Staszak i dr Artur Jazdon , który uświetnił spotkanie wykładem
Pleszewianie napisali

Najnowszy numer zawiera przegląd najważniejszych wydarzeń w roku 2021, sylwetki zasłużonych i artykuły autorstwa pleszewian. Wśród nich tekst o dobrach rycerskich w Czerminie od połowy XV wieku autorstwa Dominika Wabińskiego, artykuł  Zdzisławy Flisińskiej o rodzinie Pedów, ostatnich właścicielach wsi Kwileń i Niniew w gminie Chocz.  Monika Matyjaszczyk i Maciej Kowalczyk przypominają historię Jana Biadały z Lenartowic, który miał być świadkiem cudownego uniesienia się drzeworytu Matki Bożej w 1764 roku, co dało początek Sanktuarium Matki Boskiej w Tursku.

Czytaj też: Historyk połączył pięciokrotną prawnuczkę z pradziadkiem

Andrzej Szymański napisał tekst o  kowalach w Pleszewie i okolicy w 20 – leciu międzywojennym.  Janusz Lewandowski opisał losy dzieł z kolekcji rodzin Czartoryskich i Działyńskich w Zamku w Gołuchowie. W „Roczniku” znajdziemy też wspomnienia,  Jerzego Brodnickiego, który opisał swoje wspomnienia o  pleszewskiej kolejce. „Rocznik Pleszewski” kosztuje 20 zł a można go kupić w pleszewskim muzeum.

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2021
Wykład o wydawnictwach

„Rocznik Pleszewski” to efekt pracy autorów ale i zespołu redakcyjnego.  Pracował  on w składzie: rzecznik prasowy UMiG Pleszew Anna Bogacz, dyrektor biblioteki Zuzanna Musielak-Rybak, pracownicy muzeum: Katarzyna Rutkowska i Witold Hajdasz oraz Adam Staszak. Projekt okładki przygotowała Anna Sobkowiak. Promocji towarzyszył wykład  pt. „Nad spiż trwalsze, czyli o wielkopolskich wydawnictwach i wydawcach w czasach pruskiego zaboru”, który  wygłosił dr hab. Artur Jazdon, m.in. wykładowca akademicki i badacz historii ruchu wydawniczego w naszym województwie.

Promocja Rocznika Pleszewskiego 2021

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska