Rolnicy na drogach żądają skutecznej walki z ASF

Avatar photoIrena Kuczyńska22 listopada 20193min
A6.jpg

Rolnicy z powiatu pleszewskiego apelują do rządu o skuteczną walkę z ASF. Wyjechali ciągnikami z Ronda im. Stanisława Mikołajczyka w Pleszewie i kierują się krajową „12” na Gołuchów.

Pojedziemy bardzo wolno, żeby zmusić rząd do bardziej zdecydowanej walki z afrykańskim pomorem świń, który dotarł do Wielkopolski – powiedział radiu Centrum Damian Pelka – lider AGROunii w powiecie pleszewskim.

Członkowie AGROunii, która jest zaczątkiem Polskiego Związku Rolników, mają przygotowany apel do rządu o skuteczną walkę z ASF. Boją się o swoje gospodarstwa, bo w Wielkopolsce hoduje się 1/3 wszystkich świń w całej Polsce.

Lęk wywołał wynik laboratoryjnego badania 20 dzików odstrzelonych w województwie lubuskim, a 4 listopada też obecność wirusa u jednego dzika upolowanego w zachodniej Wielkopolsce.

Hodowcy trzody chlewnej obawiają się, że wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzeni się i zdziesiątkuje ich stada. Dlatego protestują.

Damian Pelka – lider AGROunii w powiecie pleszewskim mówi, że takich blokad, jak dzisiejsza na krajowej „12” na trasie z Pleszewa do Gołuchowa, będzie dzisiaj w całej Polsce 20, a w samej tylko Wielkopolsce 10.

Polscy rolnicy apelują do rządu o eliminację przenoszenia wirusa przez dzika, o usprawnienie działalności służb, o ujednolicenie wykładni przepisów dotyczących bioasekuracji.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska