Rozmowy Po Kolei – Odcinek 2 – Regina Staniek

Avatar photoIrena Kuczyńska30 listopada 20233min
Pozdrawiam z wagonika kolejki wąskotorowej, który stoi na bocznicy, gdzie rozmawiam z Reginą Staniek - byłą konduktorką, kierownikiem pociągu, na trasie Pleszew - Krotoszyn, zawiadowcą stacji w Dobrzycy a na końcu w Pleszewie.  Zapraszam na II odcinek z cyklu "Rozmowy Po Kolei" realizowany przez Zajezdnię Kultury w Pleszewie.

 

Pani Regina mieszkała w budynku przy torach w Dobrzycy, mówi, że do dziś śni się kolejka.

Obejrzyj film, wciśnij ikonę „play” na odtwarzaczu poniżej.

 

 

Regina Staniek w ramach cyklu Rozmowy Po Kolei, opowiada o swojej przygodzie z kolejką wąskotorową, o pracy konduktora, który też sprzedawał bilety. Kiedy rozpoczynała pracę  w 1972 roku, jeszcze kursowała lokomotywa i był palacz w składzie załogi. Pani Regina wszystkich współpracowników pamięta. Pamięta też pasażerów.

Opowiada o przygodach, jakie przeżywała, jeżdżąc ciuchcią jako konduktorka i jako kierownik pociągu. Wspomina sytuacje, kiedy pociąg złożony z wagoników osobowych i towarowych nie mógł uciągnąć ciężaru pod Fabianowem. Musiał się cofnąć, żeby podjechać.

Kolejarka potwierdza też opowieści pleszewian o tym, że kolejka wyskakiwała z torów i trzeba było ją na tory wstawiać. Robiła to ekipa ciuchci albo trzeba było wzywać specjalną grupę z warsztatów kolejowych.

Z nostalgią Regina Staniek wspomina czasy, kiedy ciuchcia kursowała… Kiedy we wrześniu  2022 roku  grupą pasjonatów, zorga nizowała  pieszy rajd trasą kolejki z Broniszewic do Krotoszyna, pani Regina pokazywała im resztki torów w Dobrzycy.

O kolejce więcej przeczytacie WĄSKI TOR

Czytaj też: Regina Staniek – kierownik pociągu, do dziś we śnie sprzedaje bilety

Słuchaj też: Cztery lata Przemysława Marciniaka w Zajezdni Kultury

30 – lecie klubu Baryłeczka – rozmowa z doktorem Pawłem Przybyłem


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska