Jest zgoda konserwatora na remonty komnat w pałacu w Żegocinie

Irena Kuczyńska30 września 20228min
Rusza rewitalizacja pałacu w Żegocinie. Konserwator zabytków zaakceptował koncepcję zagospodarowania trzech pałacowych komnat.
148203337_200606585097635_1347026521283157135_n-800-1.jpg
Właściciele są zadowoleni, zamierzają pałac remontować i zagospodarowywać stopniowo. Tworzą też Fundację “Pałac Żegocin – historia i przyszłość”, która umożliwi im uczestnictwo w projektach na działalność i na remonty.
Pałac Żegocin i jego właściciele
Miała być agroturystyka, będzie centrum kulturalno – artystyczne
Ilona i Zbigniew podkreślają, że szukali dworu pod agroturystykę. Kiedy poznali bliżej historię pałacu w Żegocinie zwłaszcza jego ostatnich właścicieli Teofil i Józefa Chłapowskich – znanych z działalności społecznej na rzecz środowiska, kiedy dowiedzieli się, że bywała tu aktorka Helena Modrzejewska, zmienili plany.  Postanowili wykorzystać historyczny potencjał i stworzyć w pałacu  centrum kulturalno – artystyczne.
Pałac Żegocin w sepii foto Szymon Furmankiewicz
Czytaj: Pałac w Żegocinie wybrał sobie właścicieli
Kultura i sztuka już tu zawitała
I tę artystyczną działalność rozpoczęli zanim jeszcze wzięli się za remonty. W komnatach z dziurawymi podłogami i nieszczelnymi oknami często rozbrzmiewa  muzyka, artyści stawiają sztalugi z obrazami i zdjęciami.
Czytaj też: Pałac Żegocin pełen obrazów, muzyki, teatru, piosenki
Przed pałacem odbywają się koncerty,  spektakle i sesje zdjęciowe. Była nawet Noc Muzeów a kilka dni temu, przed dawną rezydencją ziemiańską, zatrzymały się stare samochody.
Pałac Żegocin to miejsce sesji zdjęciowych
Przed dawną rezydencją ziemiańską w Żegocinie stanęły stare samochody
Koncert uczniów i absolwentów PSM 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie
Teatr Prawie Wielki z Kowalewa
Koncert Krzysztofa Galasa w sali, w której wiszą portrety udostępnione przez bibliotekę w Pleszewie
Sesja zdjęciowa na wózkach inwalidzkich
Jest zgoda na remonty trzech komnat
Żegocin staje się odwiedzaną miejscówką, ma coraz więcej fanów. Na pewno ucieszy  ich informacja, że jest przyzwolenie konserwatora na remonty  trzech komnat – będzie w nich sala widowiskowo – wystawowa ze sceną, recepcja i toalety dla gości.
Wizualizacja komnat po remoncie
Wizualizacja komnat po remoncie

Wiosną ruszą prace. Wcześniej pojawi się w Żegocinie firma z projektem remontu sal w określonym przez konserwatora zakresie. A potem stopniowo, w miarę możliwości finansowych i uzgodnień z konserwatorem, remonty pałacu będą postępować etapami. Podczas gdy w salach wyremontowanych będą mogły odbywać się koncerty i spektakle. Właściciele dodają, że powstaje  Fundacja “Pałac Żegocin – historia i przyszłość”, która umożliwi im uczestnictwo w projektach na działalność i na remonty pałacu.
Historia wpłynie na przyszłość pałacu

Prace archeologiczne, które przeprowadzono  niedawno, dowiodły, że fundamenty pałacu nie kryją żadnych tajemnic. Po prostu, przed pałacem zbudowanym w końcu XVIII wieku (wtedy powstał główny  budynek), był tu drewniany dwór. Świadczą o tym stare fundamenty i skamieniałe drewniane belki – mówi pani Ilona. Nie ma więc przeszkód w remontowaniu. Właścicielka zdradza, że marzy im się odtworzenie stawu parkowego a także tzw. “Górki Chłapowskiego”, która nieco przysiadła a jest to miejsce upamiętniające właściciela Żegocina. Dodaje, że pamięć o Helenie Modrzejewskiej będzie kultywowana – przyjaciółka ich córki za temat pracy licencjackiej wybrała postać wielkiej aktorki z wątkami żegocińskimi.

Czytaj : Helena Modrzejewska w hotelu Victoria w Pleszewie