“Sędziowie pod presją” bohaterowie filmu spotkają się z mieszkańcami Pleszewa

Irena Kuczyńska21 września 20223min
W piątek w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbędzie się spotkanie z sędziami Igorem Tuleyą, Waldemarem Żurkiem i Pawłem Juszczyszynem - poprzedzone projekcją filmu "Sędziowie pod presją". Sędziom towarzyszyć będzie Piotr Wójcik - fotoreporter, dokumentalista - laureat konkursu Grande Presse Photo 2022 za fotografię uchodźców z Ukrainy.
2-1.jpg

 

Przeprowadzi on warsztaty fotografii dokumentalnej i otworzy wystawę zdjęć pt. “Sprawiedliwość”, która pozostanie w Pleszewie do 15 października.

Warsztaty i wystawa

Wydarzenie “Sędziowie pod presją”  rozpocznie się w piątek o godzinie 14.00 od warsztatów fotografii dokumentalnej, które poprowadzi Piotr Wójcik – wybitny polski fotoreporter, dokumentalista, autor książek, projektów dokumentalnych m.in. “Sprawiedliwość” – który dokumentuje wydarzenia związane z działalnością sędziów: Igora Tuleyi– najbardziej znienawidzonego przez władzę za bezkompromisowe wyroki, Pawla Juszczyszyna – najdłużej represjonowanego sędziego w Polsce i Waldemara Żurka – jednego z najbardziej szykanowanych sędziów. Otwarcie wystawy o godzinie 17.00 i spotkanie z autorem zdjęć.

Film i panel

Godzinę później projekcja pełnometrażowego filmu “Sędziowie pod presją” – po niej panel z udziałem bohaterów filmu – Tulei, Juszczyszyna i Żurka oraz twórcami filmu Iwoną Harris i Kacprem Lisowskim. Panel poprowadzi pleszewianin – sędzia Krzysztof Urbaniak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA, który od ponad 20 lat orzeka w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Pleszewie.

Prelekcja

O godzinie 16.00 w Zajezdni Kultury sędzia Urbaniak wygłosi prelekcję nt. “Byłeś świadkiem przestępstwa – i co dalej”. Na wydarzenie “Sędziowie pod presją” do Zajezdni Kultury, która jest jego współorganizatorem zaprasza Kancelaria Lex Partner Piotr Kusiakiewicz, Fundacja Moniki Matyjaszczyk oraz Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Kaliszu.