Setne urodziny Sylwestra Stodolnego z Pleszewa

Irena Kuczyńska22 grudnia 20212min
Setne urodziny obchodził w grudniu pleszewianin Sylwester Stodolny. Ze 100 lat 88 przeżył w rodzinnym Pleszewie, 12 powojennych lat spędził w Dębnie w województwie lubuskim, gdzie poznał przyszłą żonę - pleszewiankę. Razem wrócili do Pleszewa. Urodzinowe gratulacje złożył jubilatowi zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek. Wręczył też list gratulacyjny od premiera.
100-latek.jpg

Pan Sylwester z zawodu jest drukarzem. Fachu uczył się pod okiem swojego ojca w małej rodzinnej drukarni. Niestety okupacja przerwała działalność firmy a po wojnie nie udało się jej reaktywować.

Siostra Magdalena, zastępca burmistrza Andrzej Jędruszek i jubilat Sylwester Stodolny

Dlatego w 1945 roku rodzina Stodolnych wyjechała na tzw. Ziemie Odzyskane, szukać lepszego losu. I to w Dębnie Sylwester Stodolny zaczął tworzyć drukarnię ze sprzętu, który pozostał w okolicy po Niemcach. Przepracował w niej 12 lat.

W Dębnie poznał też przyszłą żonę – pleszewiankę Aleksandrę. Uczyła się w szkole, która sąsiadowała z drukarnią. Starszy pan dokładnie pamięta, że kiedy zobaczył ją po raz pierwszy, miała na sobie żółtą sukienkę. A on postanowił: “ten kanarek będzie mój”.

W 1950 roku młodzi się pobrali, przeżyli razem 70 lat. Pierwszy syn Mieczysław przyszedł na świat w Dębnie, młodszy Leszek już w Pleszewie, dokąd małżonkowie wrócili.

Pracę pan Sylwester znalazł w Spółdzielni Poligraficznej “Zryw”, gdzie pracował jako drukarz do emerytury. Żona odeszła w ub. roku.

Aktualnie pan Sylwester mieszka w Zakładzie Opiekuńczym sióstr służebniczek w Pleszewie, który sobie bardzo chwali. To tam przyjmował urodzinowych gości wśród których była najbliższa rodzina oraz władze miasta Pleszewa.

Sylwester Stodolny z synami, synowymi, zastępcą burmistrza Andrzejem Jędruszkiem i kierowniczką USC Aleksandrą Nawrot

Z otaczającym światem Sylwester Stodolny jest na bieżąco, czyta gazety, posługuje się telefonem komórkowym.