Słoń Trąbalski z kaczką dziwaczką

Irena Kuczyńska8 kwietnia 20195min0
Przedszkolaki-czoło.jpg

Julian Tuwim i Jan Brzechwa wciąż na czele listy poetów, których wiersze chętnie recytują przedszkolaki.

W ubiegłym tygodniu w Przedszkolu nr 2 im.  Misia Uszatka w Pleszewie odbył się Przegląd Poezji Dziecięcej „Ulubione wiersze przedszkolaka 2019”.

Uczestniczyło w nim 30 dzieci z wszystkich przedszkoli miasta i gminy Pleszew. Zostałam zaproszona do komisji konkursowej, dlatego mogę się podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Wcześniej  w przedszkolach wyłoniono kandydatów, na konkurs miejsko – gminny. Brałam udział w pracach jury w „Wierszykarni”, która odbyła się w Publicznym Przedszkolu nr 2 „Bajka”.

I byłam pod wrażeniem tego, co zobaczyłam. Konkurs prowadziły dwie nauczycielki: Barbara Ulatowska i Magdalena Sopniewska. Dzieci, a na widowni było całe przedszkole, ani przez chwilę się nie nudziły. Losowanie kolejności występów,  odbyło się z udziałem młodych artystów.

Ale na początku była etiudka o chorej żabie i lekarzu, którą zaprezentowały dzieci z grupy teatralnej przygotowane przez nauczycielkę Elżbietę Grzemską.

Potem były występy. Dzieci recytowały wiersze poetów polskich m.in. Jana Brzechwy,  „Samochwała”, „Arbuz”, „Psie smutki”, Juliana Tuwima „Abecadło”, „Słoń Trąbalski”, Doroty Gellner „Bosa osa” czy „Przyjęcie”.

Komisja w składzie: Beata Tomczak – nauczycielka języka polskiego w ZSP nr 2, Anna Bogacz – rzecznik prasowy UMiG Pleszew i Irena Kuczyńska, miała problem z wyłonieniem trojga przedszkolaków do XV Przeglądu Poezji Dziecięcej, który miał się odbyć w „Misiu Uszatku”.

Do konkursu przedszkolaków przygotowali rodzice oraz nauczycielki. A ja byłam pod wrażeniem. Dzieci wykazały się doskonałą pamięcią, były pięknie ubrane, niektóre próbowały gestykulować.

Wielkie brawa i książeczki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu zatytułowanego „Wierszykarnia”. Wręczyła je dyrektorka Danuta Prusinowska – Zmyślony. Trójka: Aleksander Siemasz” recytujący „Słonia Trąbalskiego”, Sara Lenart  wyróżniona za wiersz Jana Brzechwy „Samochwała” i najmłodsza wiekiem – 4 – letnia Oliwia Wolicka „nagrodzona za „Parasolki w deszczu”, reprezentować mieli „Bajkę” na Przeglądzie.

Jubileuszowy XV Przegląd Poezji Dziecięcej  „Ulubione wiersze przedszkolaka 2019” odbył się w Publicznym Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka. Dotarło tu 29 dzieci w wieku od 3 do 6 lat z prawie wszystkich przedszkoli z miasta i gminy Pleszew.

Przybyły z rodzicami, nauczycielkami, babciami. Przywitała je dyrektorka Honorata Dobrowolska. A potem rozpoczęły się recytacje. Występy młodych artystów zapowiadała Agnieszka Kołaska.

Młodych artystów oceniało trzyosobowe jury: Izabela Werner – polonistka – dyrektor szkoły prowadzonej przez Stowarzyszenie Edukacja Młodzież, Iwona Stanisławska – nauczyciel – bibliotekarz z ZSP nr 3 w Pleszewie i Irena Kuczyńska.

I tu znów królowała klasyka. Przedszkolacy recytowali: Jana Brzechwy  „Samochwała”, „Kaczka dziwaczka”, „Na straganie”, „Tańcowała igła z nitką”, „Entliczek Pentliczek”, „Kwoka”, „Staś Pytalski”, „Baran”, „Ptasie plotki”,  Juliana Tuwima „Zosia Samosia”, „Kotek”, „Stefek Burczymucha”  i „Pan Zielonka” Marii Konopnickiej. Trzykrotnie powracał wiersz Doroty Gellner „Przyjęcie”. Nawet  mistrza Aleksandra Fredrę zaproszono z wierszem „Paweł i Gaweł”.

Niektóre dzieci miały nawet rekwizyty: miecz, mapę Polski, wieszaki z sukienkami,  kosz z warzywami (zabawkami)…

I znów jurorki miały problem, bo dzieci pięknie recytowały. Nawet trzylatkowie doskonale radziły sobie z długimi wierszami. To zasługa niewątpliwa mam i babć ale też nauczycielek przedszkola.

Zgodnie z regulaminem, trzeba było wybrać pięcioro laureatów. Tadeusz Harych (lat 6) zdobył wyróżnienia za „Stefka  Burczymuchę”, Blanka Kołaska (lat 5) za „Ptasie plotki”, Aleksander Siemasz (lat 6) za „Słonia Trąbalskiego”, Lena Mostowiak (lat 4) za wierszyk ” Na straganie”i Wiktoria Grala (lat 3) za wiersz „Kaczka dziwaczka”

.

Wszystkie dzieci, podobnie jak członkinie jury, otrzymały pamiątkowe dyplomy. Występy maluchów ekscytowały rodziców, którzy siedząc na widowni, kibicowali swoim pociechom.

Foto: Agnieszka Kołaska