SMART Pleszew

Irena Kuczyńska21 marca 20192min0
sm.jpg

Pleszew jest jednym z 25 miast w Polsce i jednym z dwóch w Wielkopolsce, które otrzymają znaczną dotację z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na projekt SMART Pleszew, dzięki któremu miasto stanie się innowacyjne i nowoczesne.

W ramach projektu, realizowanego do 2021 roku we współpracy z Politechniką Poznańską, Pleszew będzie miał do wykorzystania 3 074 242 zł, z czego 2 352 720 zł to dofinansowanie. SMART Pleszew to działanie w trzech przestrzeniach: woda, ziemia i powietrze.

Dotyczy nie tylko inwestycji ale też ekspertyz oraz dokumentacji i raportów, które w przyszłości ułatwią ubieganie się o środki m.in. na wykorzystania fotowoltaiki w Parku Wodnym „Planty“, czy stworzenie koncepcji odkrycia Neru od Lipowej do Plant.

W ramach SMARTA powstanie m.in. projekt budowlany parkingu przy dworcu PKP w Kowalewie. Jeśli chodzi o inwestycje to na pewno pojawi się w Pleszewie 30 rowerów miejskich, ławeczka City Free, która pochłania smog i zastępuje 250 drzew oraz zielona ściana z mchu i roślin.

Miasto zakupi 5 nowych czujników jakości powietrza i szczegółową tablicę prezentującą poziom zanieczyszczeń. Planuje się też zakup urządzeń pomiarowych do sieci wodociągowych, informujących np. o spadku ciśnienia na sieci.

ŹródłoRADIO CENTRUM