Najstarsi maturzyści „Staszka” spotkali się w Impresji

Avatar photoIrena Kuczyńska18 września 20235min
377758484_822452402923443_5439535141645497056_n-1280x675-1.jpg
Absolwenci pleszewskiego "Staszka" roczniki matury  1954, 1955 i 1956 spotkali się w restauracji "Impresja" w Pleszewie. Wspominali lata szkolne i nie tylko.

 

Na spotkanie zaprosił mnie Marian Panek – starszy pan bardzo aktywny w internecie. Zauważyłam, że chętnie czyta moje posty na blogu i śledzi profil na Fb. Postanowiłam zatem z zaproszenia skorzystać. Zjawiłam się  pod „Impresją”  w samo południe i byłam świadkiem wielu wzruszeń przy powitaniu kolegów z ławy szkolnej w Liceum im. St. Staszica w Pleszewie. Kiedyś spotykali się rocznikami, teraz połączyli trzy roczniki absolwentów, żeby było więcej osób – podkreślał Jan Zawieja – główny organizator imprezy.

Osiemdziesiąt plus

Wszyscy uczestnicy spotkania przekroczyli osiemdziesiąty rok życia, ale kiedy mówili o latach spędzonych w murach Alma Mater Pleseviensis, oczy im błyszczały. Wspominali matematyka prof. Tadeusza Miszke, polonistkę prof. Ludmiłę Bigoś, która wyszła za mąż za prof. chemii Antoniego Jabczyńskiego. Wychowawcą jednej z klas był prof. Stanisław  Bródka –  nauczyciel historii i języka łacińskiego. Francuskiego uczył dyrektor prof. Władysław Jachowski, geografii prof. Kazimiera Kubacka – legendarna kobieta niskiego wzrostu ale budząca postrach wśród uczniów.

Zdjęcie jednej z klas maturalnych – 1956 – profesorowie od lewej: Ludomira Radomska, Tadeusz Miszke, Kazimiera Kubacka, Władysław Jachowski (dyrektor), Stanisław Bródka, Stanisława Kościńska, Antoni Szymański, Józef Beker
Udawali smutek po śmierci Stalina

Kiedy uczestnicy spotkania uczęszczali do szkoły, czas był trudny, reżim stalinowski szalał. Kiedy w 1953 roku zmarł Józef Stalin – musieli z całą szkolną społecznością, markować żal po stracie Generalissimusa. O tym wszystkim napisałam na  blogu w lipcu przed spotkaniem rocznika matury 1954, zorganizowanym w mieszkaniu maturzystki Marii Korzeniewskiej. W poście, do którego link zamieszczam poniżej, są też zadania maturalne z języka polskiego z roku 1954.

Spotkali się 69 lat po maturze w pleszewskim liceum.

Znajomi z różnych bajek

Wracając do niedzielnego spotkania, dziękuję pięknie organizatorom za zaproszenie, zwłaszcza, że byli wśród nich moi znajomi  z pracy i nie tylko. Panią Krystyna, którą przywiozły córki,  poznałam wiele lat temu u wspólnych znajomych na imieninach, dr Teresa – pediatra opiekowała się moją pierworodną córką, pana Zbyszka znam z imienin u sąsiadów, Jan – to dawny kolega z pracy w technikum na Zielonej. Wspomniany już pan Marian to znajomy z Facebooka – rocznik matury 1955. O Janie Banaszyńskim – trenerze pleszewskiej Stali – pisałam na blogu: TUTAJ

Dwa lata temu u Baksa

Miałam okazję poznać różne historie życia, o czym niekoniecznie mogę pisać. Dodam, że rocznik matury 1955 jest towarzysko bardzo aktywny – dwa lata temu spotkali się w restauracji ” Baks” – gdzie byłam, tort jadłam, toast wznosiłam a co widziałam i usłyszałam, to opisałam.

Zaczynali szkołę za Stalina, kończyli po odwilży Gomułki

W spotkaniu seniorów uczestniczył wnuk Jana Zawiei z rodziną.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska