Spotkanie z autorem reportaży Jackiem Hugo – Baderem

Irena Kuczyńska2 października 20218min
Wyjątkowo w niedzielę, odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew, spotkanie z wyjątkowym człowiekiem. W ramach Bibliotecznej Akademii Rozmaitości z miłośnikami reportażu spotka się dziennikarz i reportażysta Jacek Hugo - Bader.
Hugo-Bader-czolowe.jpg
Nauczyciel historii, pedagog szkolny, socjoterapeuta, sprzedawca w sklepie spożywczym, ładowacz na kolei, wagowy w skupie trzody chlewnej, działacz opozycji demokratycznej. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał Jacek Hugo – Bader w “Gazecie Wyborczej” początkowo przy kolportażu.
W 1991 roku, po wygranym konkursie dołączył do działu reportażu.  Wędrował po  krajach dawnego Związku Radzieckiego – reportaże zebrał w książce “W rajskiej dolinie wśród zielska”.
W 2011 udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapisy z podróży publikował na bieżąco w „Gazecie Wyborczej”, po czym wraz z nowymi reportażami, trafiły one  do wydanej w grudniu tegoż roku książki Dzienniki kołymskie. Jacek Hugo – Bader na rowerze przemierzył całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet,  przepłynął kajakiem jezioro Bajkał. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku.
W 2013 roku wziął udział w wyprawie na Broad Peak w górach Karakorum. Otrzymał wiele  nagród, dwukrotnie  był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2014 odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W niedzielę o 18.00 będzie gościł w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszewie, gdzie opowie o swoich wyprawach do miejsc, do których wielu nie dotrze.
Książki
Filmy dokumentalne
  • Ślad po mezuzie (1998), scenariusz i reżyseria
  • Zamek z cyklu Nasz spis powszechny (2002), scenariusz i reżyseria
  • Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy (2007), scenariusz i reżyseria[13]