Spotkanie z poezją Marii Mikołajczak

Irena Kuczyńska3 października 20192min
Maria-Mikołajczak.jpg

W piątek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew odbędzie się spotkanie z Marią Mikołajczak – pleszewianką, która wydała swoje wiersze w zbiorku zatytułowanym “Tkam”.

49 wierszy, z których pierwszy powstał w 1971 roku, kiedy Maria Mikołajczak była uczennicą pleszewskiego liceum, znalazło się w zbiorku opatrzonym przez autorkę tytułem “Tkam”.

“Na podobieństwo i wzór tkam swoje człowieczeństwo na kanwie życia podarowanej od Boga, w górę, w dół, w górę, w dół, wiążę supełki, ścinam nierówności, ściągam nić, wytężam wzrok…” – pisze Maria Mikołajczak w tytułowym wierszu.

Większość z nich to reakcja na wydarzenia i przeżycia także osobiste. Jak np. 12 wierszy tatrzańskich, każdy dedykowany osobie, z którą wędrowała po tatrzańskich ścieżkach.

Maria Mikołajczak jest emerytowaną nauczycielką, pedagogiem szkolnym, pracuje w bibliotece parafialnej Akcji Katolickiej, którą współtworzyła.

 

Do wydania zbiorku wierszy zainspirowały ją koleżanki Magdalena Pływaczyk i Alina Małyszko. Na spotkaniu w bibliotece, które rozpocznie się w piątek o 16.30, Maria opowie o swoich wierszach, o tym jak powstawały i jaki wpływ miały i mają na jej życie a także o tym, jak życie podsuwa tematy do wierszy.