Stare kino w Muzeum Ziemianstwa

Avatar photoIrena Kuczyńska7 listopada 20192min
Salonik-literacki-u-Czarneckich.png

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na wyjątkowy cykl seansów filmowych o życiu polskiego ziemiaństwa pt. „Salonik Literacki u Czarneckich – w starym kinie”.

Pierwszy seans w najbliższy piątek o godzinie 17.30 w Oranżerii.

Co prawda, za czasów Czarneckich – ostatnich właścicieli dobrzyckiego pałacu kinematografia dopiero się rodziła i filmów w salonie na pewno nie oglądano. Jednak dyrekcja Muzeum Ziemiaństwa postanowiła długie jesienne wieczory wykorzystać na przypomnienie filmów, które pokazują życie polskiego ziemiaństwa a powstały na podstawie utworów literackich.

W piątek 8 XI o 17.30 „Ziemia Obiecana” – film z 1974 roku, który nakręcił Andrzej Wajda na podstawie powieści Władysława St. Reymonta, gdzie jednym z bohaterów jest szlachcic, chcący zrobić karierę w biznesie.

W sobotę 23 XI o 18.00 horror z 1982 roku „Wilczyca” wg noweli Jerzego Gierałtowskiego „Waldera” o odtrąconej żonie, która sprzedała duszę diabłu i zaczęła parać się magią.

W sobotę 7 grudnia o godz. 18.00 romans z 1983 roku „Marynia” nakręcony przez Jana Rybkowskiego wg powieści Henryka Sienkiewicza „Rodzina Połanieckich” o miłości zubożałej szlachcianki do dziedzica z fortuną. Wszystkie seanse bezpłatne a MZ zaprasza do Oranżerii na wspólne oglądanie.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska