Sto trzy lata temu na pleszewskim Rynku

Irena Kuczyńska6 stycznia 20223min
6 stycznia 1919 roku pleszewianie zawiesili na ratuszu symbol Orla Białego. Trzy dni wcześniej Polacy przejęli od Niemców władzę w Pleszewie i w powiecie pleszewskim, najwyższą władzą stała się Rada Ludowa na Powiat Pleszewski. W Trzech Króli całe miasto było udekorowane biało - czerwonymi chorągiewkami
6-stycznia-1919-1.jpg

Opis uroczystości znajdujemy w książce “Bociun” autorstwa Tomasza Wojtali. Z relacji jej bohatera ppor. Ludwika Bociańskiego – ówcześnie komendanta wojskowego na powiat pleszewski wynika, że 6 stycznia 1919 roku na wszystkich domach, w których mieszkali Polacy, powiewały biało – czerwone flagi.

Pleszewski Rynek w ostatnich latach zaboru pruskiego

W farze modlono się w intencji wolnej Polski. Tam też ks. Kazimierz Niesiołowski święcił pułkowy sztandar, “który ze starej aksamitnej portiery uszyła Wanda Grajewska – żona kwatermistrza batalionu”.

W Trzech Króli, w samo południe, przy wiosennej pogodzie, na rynek wylegli pleszewianie.W tym burmistrz Stefan Karczewski i starosta Artur Szenic.

Spoglądali w stronę ulicy Wrocławskiej – Breslauerstrasse, skąd słychać było granie orkiestry złożonej z Tuczyńskich i Małolepszych.

To pleszewskie kompanie powstańcze zmierzały ku Rynkowi, gdzie odśpiewano “Rotę” i “Jeszcze Polska nie zginęła”, gdzie żołnierze defilowali przed Białym Orłem, zawieszonym na ratuszu.

Po zaprzysiężeniu oddziały powstańców wróciły do koszar, wkrótce miały wyruszyć i odbijać z rąk niemieckich inne wielkopolskie miasta. Tymczasem dla Pleszewa następowały trudne dni.

Trzeba było obsadzać Polakami urzędy, a za bardzo nie było kim. Trzeba było zmieniać nazwy ulic, szyldy, uczyć dzieci pisać po polsku. Przyzwyczajać się do tego, że stolica jest w Warszawie a nie w Berlinie a na Prośnie już nie ma granicy.

Stare zdjęcia z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie

Więcej Trzech Króli z Orłem Bialym w Pleszewie

Czytaj też
103 lata temu Polska wróciła do Pleszewa

Pleszewianie walczyli o Poznań i Krotoszyn