Studenci zaprojektowali zmiany na pleszewskim Rynku

Avatar photoIrena Kuczyńska27 czerwca 20236min
20230626_104200.jpg
57 projektów wykonali studenci Instytutu Architektury Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa Politechniki Poznańskiej na konkurs pt. „Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania Rynku w Pleszewie” - ze szczególnym uwzględnieniem ul. Poznańskiej.
Wybrane przez komisję konkursową projekty, będą „intelektualną bazą” do wprowadzania zmian na Rynku – podkreśla członek komisji burmistrz Arkadiusz Ptak.
Rynek i Poznańska
70 studentów Politechniki Poznańskiej pracowało od marca przy tworzeniu projektów zagospodarowania po nowemu przestrzeni pleszewskiego Rynku oraz części ulicy Poznańskiej do skrzyżowania z Łąkową, która docelowo ma się stać deptakiem.
Studentów – uczestników konkursu ograniczały tylko dwie sprawy –  nieeliminowanie ruchu samochodowego z Rynku, ale jego ograniczenie i pozostawienie w spokoju rynkowej zieleni, tu dopuszczono ewentualność przesadzeń – tłumaczył burmistrz.
57 projektów
W poniedziałek w Zajezdnia Kultury w Pleszewie wyeksponowano 57 projektów, które oceniała komisja konkursowa złożona z wykładowców  Wydziału Architektury Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa PP: prof. PP dr hab. inż. arch. Roberta Asta (przewodniczący), dr inż. arch. Rafała Graczyka, dr inż. arch. Krzysztofa Borowskiego oraz burmistrza Pleszewa i jego zastępców: Izabeli Świątek i Andrzeja Jędruszka.
Komisja oceniająca projekty
Wygrał projekt 53
Projekty były różne, będzie można je oglądać w Zajezdni Kultury od 3 lipca. Nagrodzono te, które zachowywały funkcje Rynku jako miejsca spotkań, rekreacji, wprowadzały elementy zachęcające do przyjścia na Rynek, skorzystania z relaksu na miejskich drewnianych meblach, ukrytych w zieleni. W tej edycji w Pleszewie wygrał projekt nr 53 – można go obejrzeć po niedzieli w Zajezdni. Projektantki zachowały wszystkie funkcje Rynku –  są tu elementy, które przyciągają spacerowiczów po zachodzie słońca i ciekawe oświetlenie także w nocy – mówi Izabela Świątek.
Intelektualna baza
Burmistrz Arkadiusz Ptak podkreśla, że wszystkie projekty, do których miasto ma prawa autorskie, będą „intelektualną bazą” do wprowadzania zmian w Rynku i na ul. Poznańskiej, oczywiście w miarę posiadanych środków.
Za nowatorski
I co ciekawe, wśród studentów tworzących projekty, byli cudzoziemcy m.in. z Indii, Turcji, Irlandii, którzy studiują w Poznaniu. Ciekawy projekt, który nie zyskał aprobaty komisji, wykonały dwie studentki, z którymi rozmawiałam: Kornelia Nejmańska i Shreya Thakur z Indii. Dziewczyny odbywają studia w grupie angielskojęzycznej – ich projekt był futurystyczny – bardzo ciekawy ale zbyt nowatorski. Jesienią wyjeżdżają na studia do Belgii. Pleszew im się podoba.
Przestrzeń publiczna na konkursach
Warto dodać, że inicjatorem konkursu jest prof. Krzysztof Borowski – pasjonat przestrzeni publicznej w Wielkopolsce, który od 2000 roku konkursy dla studentów architektury organizuje. Pleszewska edycja jest 70. z kolei.
Projekty

Nagrody i wyróżnienia

Małgorzata Pecelerowicz, Anna Szymańska – 3000 zł
Martyna Blaśkiewicz, Hanna Błaszczak  – 2000 zł
Joanna Hybiak, Mateusz Spieszny – 1000 zł

Wyróżnienia:
Jan Buraczyk  500 zł
Ada Zaremba, Patrycja Janczyszyn 500 zł

Czytaj: Historyczny spacer po pleszewskim Rynku


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska