Święto Muzyki z pianinem wędrującym po mieście

Irena Kuczyńska18 czerwca 20224min
21 czerwca - w dniu obchodzonym jako Święto Muzyki - czyli celebrowaniem muzyki "na żywo", na ulice Pleszewa wyjedzie pianino na lawecie, na którym każdy będzie mógł zagrać.
Forteee-1024x681-1.jpg

 

Zaplanowano cztery przystanki – przy Trójce, przy Zespole Szkół Technicznych na Zielonej, w parku miejskim i finał na Rynku. Pianino na lawecie wyruszy z ul. Bolesława Krzywoustego o godzinie 9.15. Rok temu wędrowało po Pleszewie po raz pierwszy.

Pianino dostaje drugie życie

Wszystko zaczęło się od starego pianina, które z urwaną nóżką, połamanymi młoteczkami i zerwanymi strunami, stało zapomniane pod schodami w pleszewskiej Trójce. Wypatrzyła instrument Monika Matyjaszczyk – matka ucznia Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie, zainwestowała w remont instrumentu, uczniowie je pomalowali.

w trakcie remontu w NLO
instrument  po remoncie

I co istotne, 1 września 2021 roku,  wyruszyło ono po raz pierwszy na tour po Pleszewie. Grał, kto mógł i kto chciał. Współorganizatorem wydarzenia, podobnie jak w tym roku,  była Zajezdnia Kultury w Pleszewie.

Maria Rutkowska oraz jej uczennica Gosia – wrzesień 2021 Pleszew
Wędrujące pianino Pleszew 2021 – Monika Matyjaszczyk, foto Roman Kazimierz Urbaniak
Czytaj:Pianino wędrujące po mieście na lawecie
Zagrać każdy może

Tak ma być też 21 czerwca, w dzień przesilenia dnia z nocą, kiedy świat celebruje Święto Muzyki. Zagrać każdy może – na starcie przy Trójce, przy Zespole Szkół Technicznych  przy Zielonej, w parku i na Rynku. Towarzyszyć wędrującemu instrumentowi będzie dr Maria Rutkowska i jej uczniowie. Monika Matyjaszczyk zagra z przedszkolakami melodię “Panie Janie”. Do grania i oklaskiwania zaproszeni są uczniowie pleszewskich szkół, przedszkolacy, seniorzy, pleszewianie od najmłodszych do najstarszych. Pierwsze obchody Święta Muzyki miały miejsce 40 lat temu w Paryżu. Inicjatorem był Marcel Landowski – francuski kompozytor polskiego pochodzenia.

Czytaj też;Maria Rutkowska i jej uczniowie – koncert “Mistrz i uczeń”