Nowa karetka dla szpitala z dotacją unijną

Irena Kuczyńska7 grudnia 20233min
Pleszewskie Centrum Medyczne ma nową karetkę. Kosztowała 490 000 zł. Zakupiono ją dzięki dofinansowaniu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Ambulans został wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny za 150 000 zł.
auto-3-1280x1280.jpeg

Nowy ambulans – dwulitrowy Volkswagen Crafter jest wyposażony w nosze przystosowane do prowadzenia reanimacji, potrójnie łamane z możliwością ustawienia pozycji przeciwwstrząsowej, pozycji zmniejszającej napięcie mięśni brzucha oraz pozycji siedzącej.

Wyposażenie
W ramach unijnego projektu szpital dokupi respirator, defibrylator, nosze podbierające z pasami, materac podciśnieniowy, deskę ortopedyczną pediatryczną, deskę ortopedyczną dla dorosłych, pulsoksymetr, pompę strzykawkową, matę pediatryczną przeznaczoną do zabezpieczania niemowląt i dzieci, kamizelkę ortopedyczną przeznaczoną do transportu pacjentów z podejrzeniem
urazu kręgosłupa.
Karetki robią kilometry
Szpital pleszewski posiada dwie karetki podstawowe i jedną specjalistyczną Ta, którą  zastąpił nowy ambulans, trafi do zespołu transportu sanitarnego. W sumie wszystkich karetek będzie siedem. Rocznie każda karetka ratunkowa pokonuje około 37 000 kilometrów, zaś  karetki transportowe dwa razy tyle, w najróżniejszych warunkach atmosferycznych i terenowych, co sprawia, że szybko się zużywają. Dlatego nowa jest potrzebna.
Karetka z dotacją
Szpital pozyskał na nią 85 procent dofinansowanie z WRPO w ramach projektu “Wzrost jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie PCM w nowoczesny sprzęt medyczny”. Brakujące 15 procent  dołożyło Pleszewskie Centrum Medyczne z własnego budżetu.