Szpital z nowym laparoskopem dla oddziału chirurgii onkologicznej

Irena Kuczyńska15 stycznia 20222min
XxY.jpg
Pleszewski szpital zakupił laparoskop – wieżę z wykorzystaniem zieleni indocjaninowej ICG. Dzięki technice fluorescencyjnego obrazowania, pozwoli on na dokładniejsze badania pacjentów i wykrywanie zmian chorobowych.

 

Urządzenie będzie wykorzystywane na co dzień  przez szpitalnych  chirurgów onkologów przeprowadzających zabiegi operacyjne.

 Technika obrazowania fluorescencyjnego w zakresie bliskiej podczerwieni (NIR – near infrared) z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej (ICG – indocyanine green) cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wśród chirurgów różnych specjalności.
Taki nowoczesny laparoskop z wyposażeniem do ICG trafił na wyposażenie Pleszewskiego Centrum Medycznego. Laparoskop  jest bezpieczny dla pacjentów,  nie jest też radioaktywny a zabiegi przeprowadzane dzięki niemu są bardziej ekonomiczne niż te wykonywane metodami tradycyjnymi.
W skład urządzenia wchodzi między innymi kamera endoskopowa, monitor i optyka laparoskopowa z filtrem do ICG.

Jest  to kolejny krok w stronę rozwoju chirurgii onkologicznej w Pleszewskim Centrum Medycznym. Nowy laparoskop wykorzystuje obrazowanie fluorescencyjne w zakresie bliskiej podczerwieni z użyciem zieleni indocyjaninowej ( tzw.  ICG).

To barwnik, który w świetle podczerwonym fluoryzuje i tym samym pozwala na dokładne zmapowanie zmienionej chorobowo tkanki, koniecznej do usunięcia.

Podczas wykonywania zabiegów z jego użyciem, nie tylko minimalizowane jest ryzyko powikłań pooperacyjnych, ale i też powikłań reoperacyjnych u pacjentów – podkreśla Błażej Górczyński – prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Laparoskop kosztował 410 000 złotych.