Teatr Prawie Wielki i strofy o ukrzyżowaniu

Avatar photoIrena Kuczyńska10 kwietnia 20194min
Strofy-o-ukrzyżowaniu.jpg

W Kowalewie trwają przygotowania do spektaklu „Strofy o ukrzyżowaniu” w wykonaniu aktorów – amatorów z Teatru Prawie Wielkiego.

Misterium Męki Pańskiej, które będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę o godzinie 19.00 w kościele parafialnym w Kowalewie, reżyseruje Aldona Jańczak – autorka scenariusza.

Jej koncepcja nawiązuje trochę do teatru antycznego. Główną rolę gra w nim chór niewiast: Agnieszka Wojciechowska, Zofia Ferenc, Elżbieta Borowiak, Iwona Kaczor, Beata Kaczor, Klaudia Kaczor, Grażyna Jezierska,  Klaudia Zaradna, Marta Wojciechowska, który recytuje wiersze m.in. Romana Brandstetera.

Na tym tle aktorzy – amatorzy zaprezentują ewangeliczne sceny o Męce Pańskiej. Będzie więc: Ostatnia Wieczerza, rozmowa z kapłanami Annaszem i Kajfaszem, sąd Piłata, zdrada Judasza, modlitwa Jezusa w Ogrójcu, droga krzyżowa, śmierć na krzyżu.

W scenach ewangelicznych wystąpią: Kamil Kaliński – Jezus, Piotr Kowalik – Piłat, Annasz i Kajfasz – Marek Sikora i Daniel Sopniewski, Judasz – Krzysztof Musielak, żołnierze – Adam Sopniewski i Jakub Wojciechowski.

Muzykę do spektaklu przygotował Łukasz Adamski, skomponował też muzykę do dwóch pieśni, jedna z nich opisuje cierpienie Matki Bożej pod krzyżem – podkreśla Aldona Jańczak. Partię solową zaśpiewa Kornelia Szymaniak.

Próby trwają. Na początku odbywały się w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie,w tym tygodniu aktorzy Teatru Prawie Wielkiego ćwiczyli w kościele, gdzie w sobotę o 19.00 rozpocznie się spektakl.

Na pewno będzie interesujący, tak jak wszystkie dotychczasowe przedstawienia w wykonaniu aktorów – amatorów z Kowalewa.

W 2018 roku na pleszewskim rynku zaprezentowali oni „Pasję oczami Marii Magdaleny”, na co pozyskali środki z Budżetu Obywatelskiego.TUTAJ relacja z ubiegłorocznego spektaklu.

Tymczasem trzymamy kciuki za aktorów z Teatru Prawie Wielkiego. I czekamy na sobotnie przedstawienie…


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska