Teatr Prawie Wielki i jego Pasja na pleszewskim Rynku

Avatar photoIrena Kuczyńska26 marca 20187min
Czolo.jpg
W niedzielę na pleszewskim rynku Teatr Prawie Wielki z Kowalewa wystawił "Pasję oczami Marii Magdaleny".

W przedstawieniu, które reżyserowała Aldona Jańczak, wystąpiło prawie 40 aktorów – amatorów oraz chór parafialny z Kowalewa pod batutą Magdaleny Łuczak.

To oni przenieśli licznie zgromadzonych na rynku pleszewian do trzeciej dekady I wieku, kiedy to w Jerozolimie odbył się proces Jezusa, potem jego ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu.

Ale  wcześniej  były przygotowania, które opisałam już na blogu. Aldona Jańczak zdradziła mi szczegóły przygotowań do niesamowitego spektaklu. https://irenakuczynska.pl/zachlysneli-sie-teatrem/.

Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć to na własne oczy. W Niedzielę  Palmową od rana na rynku trwały prace. Ustawiano ławeczki dla widzów, scenę, podest dla Chóru im. św. Bartłomieja w Kowalewie, montowano nagłośnienie i oświetlenie. Około 18.00 wszystko  było gotowe.

Do ratusza przybywali członkowie Teatru Prawie Wielkiego i chórzyści. Stąd mieli wychodzić na plac przed ratuszem, który był miejscem akcji. Byli podekscytowani. Grający apostołów gimnazjaliści mieli na nogach sandały, niektórzy byli boso.

   Z aktorami za kulisami

Wszyscy byli bardzo podekscytowani, podobnie jak widzowie przed ratuszem. Czegoś takiego jeszcze w Pleszewie nie było. Aktorzy – amatorzy z Teatru Prawie Wielkiego – zainspirowani przez charyzmatyczną Aldonę Jańczak, która była jedną z niewiast jerozolimskich, zaprezentowali pleszewianom niezwykłe widowisko.

Byli arcykapłani, zatroskani o swoje kariery, był umywający ręce Piłat, był Judasz, który zdradził a potem żałował, był tchórzliwy Piotr oraz śpiący uczniowie w ogrodzie oliwnym. Na drodze krzyżowej Jezus spotkał Weronikę i Szymona oraz  płaczące niewiasty jerozolimskie.

Byli też rzymscy żołnierze, którzy krzyżowali Jezusa. I Jezus – genialny Kamil Kaliński umierający na krzyżu. A pod krzyżem – jak w ewangelii – Matka Bolesna z umiłowanym uczniem – Janem. I lamenty w wykonaniu chóru z Kowalewa.

A potem śmierć Jezusa i zmartwychwstanie a po nim spotkanie z tytułową Marią Magdaleną. A to wszystko przy dźwiękach  przejmującej muzyki wzbogaconej grą świateł.

Aktorzy z Teatru Prawie Wielkiego otrzymali owację na stojąco.Wychodzili kolejno na scenę, wywołując burzliwe oklaski.

Aktorom i chórowi podziękował zastępca burmistrza Arkadiusz Ptak, podkreślając obywatelski aspekt przedsięwzięcia, dzięki któremu pleszewianie mogli wejść w Wielki Tydzień  poprzedzający Wielkanoc.

Środki na zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia pochodziły z Budżetu Obywatelskiego. Trzeba je było zdobyć, zachęcając pleszewian do głosowania. Z drugiej strony fakt istnienia od 5 lat Teatru Prawie Wielkiego, który sprawia, że ludzie się spotykają, coś dobrego razem robią, jest jedną z form budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Teatr Prawie Wielki funkcjonuje przy Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie, ale próby odbywa w Domu Katolickim przy parafii św. Bartłomieja. Do współpracy zaprosił chór parafialny pod batutą Magdaleny Łuczak. Aldona podkreśla dobrą współpracę zarówno z dyrektorką szkoły Elwirą Łucką jak i proboszczem ks. prałatem Kondratowiczem.

Zdjęcia Roman Kazimierz Urbaniak

Plakat z nazwiskami aktorów.Szkoda, że były tak słabo widoczne...

A oto, co napisali sami o sobie i o swoich pasjach

Aldona Jańczak jest kontynuatorką dobrych tradycji teatru amatorskiego w Pleszewie. Jej poprzednicy to Włodzimierz Jacorzyński, Zdzisław Mądrecki, prof. Ludmiła Jabczyńska w pleszewskim liceum…

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska