Tlenownia w szpitalu do remontu

Avatar photoIrena Kuczyńska29 kwietnia 20213min
tlenownia-czoło.jpg

Tlenownia w Pleszewskim  Centrum Medycznym przejdzie generalny remont. Szpital dostał na to z Ministerstwa Zdrowia ponad 100 000  złotych.

Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość dostarczania tego życiodajnego gazu na szpitalne oddziały, które w pandemii koronawirusa zużywają go  znacznie więcej – tłumaczy radiu Centrum Błażej Gorczyński – prezes szpitalnej spółki.


Pobór  tlenu w w ciągu ostatniego roku  zwiększył się o 50 procent.  Najczęściej był wykorzystywany  na oddziale covidowym, dodatkowo utworzonym, na którym znajduje się 77 łóżek.  Podczas gdy  przed pandemią, w 2019 roku, szpital zużył 54 tony tlenu, to w roku 2020 – w czasie pandemii COVID-19 – zużył ton 75.  Tlenu nigdy nie brakowało. Ilość gazu  jest na bieżąco monitorowana nie tylko przez firmę dostarczającą tlen do szpitala, ale też codziennie przez szpital. Główny zbiornik jest uzupełniany już w momencie 50% zużycia. Szpital  ma również stałe rezerwy tlenowe na wypadek nieprzewidzianej awarii    – zapewnia prezes PCM Błażej Górczyński.

Tlenownia w szpitalu działa od 1982 roku, czyli od momentu oddania szpitala do użytku. Jest jedną z najważniejszych instalacji i teraz przyszła pora na jej generalny remont, przede wszystkim na wymianę instalacji gazów medycznych i przyłączy, które doprowadzają  tlen  do szpitala. Remont rozpocznie się na przełomie maja i czerwca, potrwa miesiąc.

Przebiegać będzie w dwóch etapach, zaś na czas remontu zostanie zastosowane rozwiązanie alternatywne. Nie ma więc żadnego ryzyka  przerwy w dostawie gazu. Po wymianie rurociągu  zwiększy się  przede wszystkim przepustowość dostarczanego na szpitalne oddziały tlenu – wyjaśnia Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych PCM. Teraz wynosi ona 100 m³ na godzinę, po remoncie będzie to już 200 m³.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska