Uchodźcy w Pleszewie: Wiktoria urodzona w pleszewskim szpitalu

Avatar photoIrena Kuczyńska17 marca 20226min
Oksana-Myglias-ratusz-uchodzcy-w-Pleszewie.jpg
W pleszewskim szpitalu przyszło na świat pierwsze dziecko, które będzie miało status uchodźcy. Matka dała córeczce imię Wiktoria. Tymczasem uchodźcy w Pleszewie od środy zgłaszają się w ratuszu po numer PESEL.

Rodakom pomagają dwie Ukrainki: Oksana i Katerina, które mieszkają w Pleszewie od kilku lat i znają język polski i realia.

Katerina przy rejestracji

Katerinę można spotkać w siedzibie Straży Miejskiej, gdzie komendant Zbigniew Duszczak rejestruje uchodźców i udziela pierwszych informacji a potem pomaga w szukaniu mieszkań, załatwianiu tego, co do życia niezbędne. Katerina mu pomaga ale też przywozi swoich rodaków z miejscowości, do których pociągami dojeżdżają oni do Polski z Ukrainy.

Katerina Bukharova pomaga rodakom w Pleszewie
Oksana w ratuszu

Oksana od dwóch dni pracuje w biurze podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, gdzie pomaga swoim rodakom – wyłącznie tym, którzy opuścili Ukrainę po 24 lutego i mają status uchodźców, wypełnić formularze niezbędne do uzyskania numeru PESEL. Ten z kolei uprawnia ich do korzystania z opieki zdrowotnej, zapisu dziecka do szkoły, korzystania z świadczeń m.in. 500+ i 300 zł.

Oksana Myglias – pomaga wypełnić dokumenty na numer PESEL
Miasto ułatwia

W Pleszewie nadawanie numeru PESEL usprawniono, wystarczy wypełniony w języku polskim wniosek, do którego dołącza się scan ukraińskich dokumentów. Do tej pory PESEL otrzymało w Pleszewie ponad 20 osób, zaś do tej pory w mieście i gminie Pleszew zarejestrowano prawie 380 uchodźców.

Oksana Myglias pomaga uchodźcom wypełnić dokumenty niezbędne do otrzymania numeru PESEL foto Anna Bogacz
W UMiG Pleszew – uchodźcy załatwiają numer PESEL – środa 16 marca 2022

I wszyscy oni do ratusza przyjdą. Aby ułatwić robienie zdjęć niezbędnych do dokumentu, miasto uruchamia w sali ślubów pracownię fotograficzną.

WAŻNE: Pleszew dla Ukrainy – Pomoc-Praca-Dary

Wiktoria urodzona w Pleszewie

I ciekawostka – w pleszewskim szpitalu przyszło na świat pierwsze dziecko urodzone przez matkę ze statusem uchodźcy. Maleńka otrzymała imię Wiktoria. I jej miejscem urodzenia będzie Pleszew, mimo iż na terenie MiG Pleszew, jej mama nie mieszka.

Mama małej Wiktorii zdążyła dotrzeć do Polski na krótko przed porodem. Trafiła do pleszewskiego szpitala, gdzie poprzez cesarskie cięcie na świecie powitała   swoje pierwsze dziecko. Dziewczynka waży 2795 gramów  i mierzy 54 cm. -Poród przebiegł bez komplikacji i mama wraz  córką czują się świetnie. Dodam tylko, że dziecko otrzymało 10 punktów w skali Apgar i jest w doskonałej formie. Cieszymy się bardzo, że poród odbył się bez problemów zważywszy na fakt, że ciężarna przez ostatnie dni żyła w ogromnym stresie – powiedział Błażej Górczyński,  prezes pleszewskiego szpitala.

Szczepienia nadal ważne

W związku z bardzo dużą liczbą osób, które przybyły do Pleszewa i powiatu pleszewskiego po agresji Putina na Ukrainę, Błażej Górczyński prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego przypomina o szczepieniach przeciwko COVID-19.  Po wybuchu wojny reżimy osłabły, co  nie znaczy, że pandemia minęła.

Punkt Szczepień Przeciwko COVID 19 w pleszewskim szpitalu

W Punkcie Szczepień  można się szczepić, po uprzedniej rejestracji
tel. 62 7420907 i 908. I tu apel do pleszewian, którzy goszczą uchodźców w Pleszewie, żeby pomogli im się zarejestrować i wykonać szczepienie.

Dotyczy to także dzieci powyżej 5. roku życia. I to także dzieci polskich.

Ważne: Pleszewski szpital gotowy na przyjęcie uchodźców

Czytaj też: Uchodźcy w Pleszewie, tej podróży nie planowali

Czytaj: Uchodźcy mieszkają na plebanii w Broniszewicach


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska