Ulica Kolejowa będzie jak nowa – mieszkańcy Gizałek się cieszą

Avatar photoIrena Kuczyńska10 lutego 20233min
20230210_082550.jpg
Mieszkańcy Gizałek  doczekają się modernizacji ulicy Kolejowej, która prowadzi do wielu ważnych gminnych instytucji. Łączy też dwie drogi wojewódzkie - Września - Kalisz i Jarocin - Tuliszków w powiecie tureckim.

Prace drogowe rozpoczną się w marcu i potrwają do września. Kolejowa będzie jak nowa. Koszt inwestycji przekracza 1 000 000 zł.

Mała ale ważna

Ulica Kolejowa jest dla Gizałek kluczowa, bo prowadzi do wielu gminnych instytucji – m.in. Urzędu Gminy, ośrodka zdrowia, podstacji zespołu ratownictwa medycznego, szkoły podstawowej, banku, hali sportowej, biblioteki, świetlicy, remizy OSP, Warsztatów Terapii Zajęciowej. Ma duże znaczenie dla sprawnego transportu i komunikacji między sąsiednimi powiatami. Stanowi alternatywne połączenie dwóch dróg wojewódzkich 442 i 443 w obrębie ronda w Gizałkach. Ma pełnić rolę bezkolizyjnego objazdu w sytuacji zdarzeń drogowych – pisze rzecznik Starostwo Powiatowe  starostwa Tomasz Wojtala.

Ulica Kolejowa w Gizałkach foto Robert Pisula
Z dofinansowaniem

Trzykrotnie powiat pleszewski zabiegał o dofinansowanie modernizacji ulicy Kolejowej, która ma około 450 metrów długości. Tym razem udało się pozyskać 50 procent dofinansowania, czyli 507 058 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kolejowa zostanie odwodniona, zyska nowe chodniki i nową nawierzchnię, nowe oznakowania. Nazwa ulicy to pozostałość po Jarocińskiej Kolei Powiatowej, która kursowała z Witaszyc do Zagórowa w latach 1902 – 1992. I w Gizałkach miała przystanek.

Kolejowa w Gizałkach foto Robert Pisula

 

O kolejce TUTAJ

Ciąg dalszy remontu

Ulica Kolejowa jest w ciągu drogi z Wierzchów do Gizałek. 12 lat temu powiat wyremontował 5,5 km tej drogi. Kosztowało to ponad 3 000 000 zł, na co powiat pozyskał dofinansowanie z  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska