W 2000 roku uczyli w “Staszku”. Może Wam też stawiali szóstki?

Irena Kuczyńska13 października 20217min
czolowe-1.jpg

W przededniu Święta Edukacji Narodowej  postanowiłam przyjrzeć się dokładniej zdjęciu Rady Pedagogicznej Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie, wykonanemu w roku 2000 w szkolnej auli. I powspominać moich kolegów a Waszych nauczycieli.

Oto fotka, nawet nie wiem z jakiej okazji zrobiona. Być może fotograf robił zdjęcia zbiorowe klas i fotka nauczycieli została zrobiona przy okazji? Pewnie dlatego nie wszyscy nauczyciele na zdjęcie się załapali…

Powspominajmy zatem. Czołowe miejsca – środkowe – na fotce zajmują dyrektorzy:  Andrzej Szymański – nauczyciel historii  i jego zastępca – nauczyciel matematyki – Stanisław Janiak. Obaj panowie byli  uczniami i są absolwentami “Staszka”.

Podobnie jak Łucja Kasperska, która na zdjęciu zajmuje miejsce obok Stanisława Janiaka. Łucja Kasperska to nauczycielka języka polskiego, chociaż na początku kariery pedagogicznej, uczyła też języka łacińskiego. Liceum  było i jest nadal jedynym miejscem jej pracy. Teraz jest zastępcą dyrektora.

Kolejna osoba na zdjęciu to Danuta Blandzi – absolwentka “Staszka” – nauczycielka języka polskiego. Od lat na emeryturze.

I Helena Praga – matematyczka, zdała maturę w  “Staszku” ale wydziału dla pracujących. Niestety, Helena Praga odeszła. Jej grób znajduje się na cmentarzu w Żegocinie.

Ostatnie miejsce siedzące zajmuje Anna Ranke – nauczycielka geografii, dojeżdżająca do pracy z Koźmina Wielkopolskiego. Pleszewskie liceum jest dla niej pierwszym i jedynym miejscem pracy.

Pierwsza od prawej stoi Danuta Michalska – nauczycielka muzyki i dyrygentka licealnego chóru, bez którego żadna szkolna uroczystość obyć się nie mogła. Danuta Michalska nie uczęszczała do liceum w Pleszewie.

I Waldemar Mizerny – nauczyciel języka niemieckiego, absolwent “Staszka”. Przedwcześnie odszedł. Grób Waldemara Mizernego znajduje się na cmentarzu w Żegocinie.

Kolejna osoba na zdjęciu to Urszula Kapała – nauczycielka matematyki, kilka lat temu i ona przeszła na emeryturę.

Teresa Szymczak, stojąca na zdjęciu obok Urszuli Kapały, była nauczycielką biologii, od kilku lat szczęśliwą emerytką. Była uczennicą pleszewskiego liceum.

Izabela Guz – Czajka – nauczycielka języka polskiego. Pleszewskie liceum, którego nie kończyła, jest jedynym miejscem jej pracy. Tu trafiła z dyplomem uniwersyteckim.

Adam Kałużny – nauczyciel języka angielskiego – absolwent “Staszka” – około 2000 roku rozpoczynał  karierę pedagoga w pleszewskim liceum, pracuje tam nadal.

Na zdjęciu z Adamem sąsiaduje  Krzysztof Matecki – w 2000 roku nauczyciel języka angielskiego, absolwent pleszewskiego liceum.

Przed anglistami stoi Elżbieta Garbarczyk – nauczycielka języka niemieckiego, absolwentka “Staszka”, od kilku lat na emeryturze. Liceum było jedynym miejscem jej pracy.

Obok  Elżbiety Garbarczyk stoi Barbara Stadtmuller – Kosmala – nauczycielka języka rosyjskiego od 1991 roku, do czasu przejścia ne emeryturę

Izabela Wawroska – absolwentka “Staszka” – nauczycielka informatyki, pleszewskie liceum jest pierwszym i jedynym miejscem jej pracy.

I Ewa Karbowska – nauczycielka wychowania fizycznego. Także ona jest absolwentką pleszewskiego liceum. Nadal pracuje w szkole.

Ewa Dąbkiewicz to też nauczycielka  wychowania fizycznego. Oczywiście w latach 70. uczęszczała do pleszewskiego liceum, tu podjęła pracę po studiach.

Z tyłu za Ewami – ksiądz Waldemar Gruszka – katecheta – podówczas wikariusz parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.

Obok Ewy Dąbkiewicz stoi nauczyciel fizyki Zdzisław Łukaszewicz – trafił do “Staszka” po skończeniu studiów uniwersyteckich i tu pracował do przejścia na emeryturę.

Za Zdzisławem Łukaszewiczem stoi drugi Zdzisław – Skrzypek – matematyk. Nie kończył pleszewskiego liceum, ale pracował tu wiele lat po przejściu z Trójki. Aktualnie (chyba) na emeryturze.

No i Grzegorz Czajka – nauczyciel wychowania fizycznego. “Staszka”  nie kończył ale pracuje tu od wielu lat. Jest mężem Izabeli Guz – Czajki. W 2000 roku jeszcze był kawalerem.

Jeszcze trzy osoby siedzące zostały do opisania. Obok dyrektora siedzi Lidia Michalak – nauczycielka języka polskiego – absolwentka “Staszka” – i nadal w szkole pracuje.

Magdalena Bednarz – ówczesna kadrowa i księgowa, osoba najważniejsza po dyrektorach, sąsiaduje ze mną – Ireną Kuczyńską – nauczycielką języka rosyjskiego od 1972 roku.

Na zdjęciu Grona Pedagogicznego Liceum im. St. Staszica w Pleszewie z roku 2000, brakuje kilku osób m.in. Marii Szymańskiej – nauczycielki języka polskiego, żony Andrzeja Szymańskiego.

Brakuje Ryszarda Borkiewicza – nauczyciela historii i Wiedzy o Społeczeństwie – absolwenta “Staszka”, Małgorzaty Maciaszek – nauczycielki wychowania fizycznego, która jeszcze w 2000 roku pracowała.

Nie ma Aliny Kubisz – nauczycielki chemii – Danuty Harych – nauczycielki chemii – absolwentki “Staszka”, nie ma Wiktora Bilińskiego – nauczycielka języka francuskiego – także absolwenta liceum. No i Małgorzaty Kuberki – anglistki i absolwentki pleszewskiego liceum…

Być może jeszcze kogoś nie wymieniłam, kogo nie ma na zdjęciu…

Powyższy opis  zdjęcia dedykuję absolwentom liceum. Być może zechcą z okazji Dnia Nauczyciela przypomnieć sobie tych, którzy im stawiali szóstki albo jedynki…

Czytaj też:

Zaduma nad starym szkolnym zdjęciem z 1971 roku

W 1989 roku uczyli w liceum. Może Wam też stawiali dwóje?