Centrum Wsparcia Seniora zostanie uruchomione w marcu w Centrum Usług Społecznych w Pleszewie, czyli dawnym Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Słowackiego.
Asystencja
Koordynatorką projektu będzie Dorota Hertmanowska. Projekt zakłada usługę Teleopieki dla 62., samotnie mieszkających, seniorów Miasta i Gminy Pleszew, 5200 godzin na tzw. asystencję osobistą czyli towarzyszenie osobom samotnym w starszym wieku ale też szkolenia dla ich opiekunów nieformalnych z udzielania pierwszej pomocy, pielęgnacji osoby starszej czy wsparcia psychologicznego dla opiekunów – tłumaczył podczas konferencji prasowej Grzegorz Grygiel – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
Teleopieka
Jeśli chodzi o Teleopiekę to znam ją z autopsji, ponieważ uczestniczę w projekcie pilotażowym M – G OPS w Pleszewie. Noszę na ręce opaskę, skomunikowaną z ratownikami z firmy obsługującej projekt. Zdarza się, że ratownicy dzwonią do mnie z pytaniem o samopoczucie ale ja, poprzez opaskę, mogę się z nimi skomunikować kiedy mam problem zdrowotny, a oni mi podpowiedzą, co robić. Podpisując umowę na korzystanie z opaski, senior wypełnia kwestionariusz dotyczący chorób i leków, podaje też numer kontaktowy do osoby bliskiej, która ma klucz do mieszkania.
Więcej: Teleopieka dla samotnych seniorów w Pleszewie
Teleopieka jest to zdalny monitoring stanu zdrowia poprzez opaskę, którą nosi senior. Więcej TUTAJ
Z informacji burmistrza Arkadiusza Ptaka wynika, że Teleopieką w MiG Pleszew może być objętych nawet 90. osób potrzebujących, bo miasto ma możliwości skorzystania z innych projektów. Na ten, który rusza w marcu, 385 614 zł pozyskano z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski na lata 2021 – 2027 poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Ze swojego budżetu Pleszew dokłada 42 846 zł.