W piątek otwarcie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewskie na nowym miejscu – w przerobionym budynku dawnego dworca kolejowego. Impreza otwarcia potrwa przez cały weekend.
Jak na dworzec przystało, rozkład jazdy jest z godzinami, tylko bez cen za bilety. Wszystkie imprezy towarzyszące wielkiemu odjazdowemu otwarciu biblioteki na dworcu są darmowe. Oficjalne otwarcie dla zaproszonych gości o godzinie 12.00.
Ale już o 14.00 historyczna wędrówka po bibliotece z Marcinem Czerwińskim. O 16.30 o pasjach życia opowie podróżnik Jacek Pałkiewicz. Dziennikarz, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Dwa lata pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 r. elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona. W 1996 r. naukowa ekspedycja Pałkiewicza, pod patronatem Pierwszego Wiceprezydenta Republiki Peru, Ricardo Marquez Floresa, ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając tym samym kontrowersje, co do miejsca narodzin największej rzeki świata. W 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie, a prezydent Włoch nadał odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. Angażował się w ratowanie zdrowia naszej planety. Wrażliwy na temat zagrożenia zdrowia naszej planety, niejednokrotnie podejmował krucjaty przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody. W 1994 r. kierował na Syberii Misją ekologiczną kosmonautów pięciu krajów (patronat prezydenta Borysa Jelcyna), której echo odbiło się szeroko na całym świecie Za książkę „Dubaj, prawdziwe oblicze” został zaocznie skazany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na 6 lat więzienia. Autor ponad czterdziestu książek i wznowień, w 1998 r. otrzymał główną nagrodę „Bursztynowy Motyl” za najlepszą książkę podróżniczą roku (Terra incognita-Wyd. Bellona). Spotkanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O 19.00 koncert zespołu "Bandonegro". W ich repertuarze znaleźć można tradycyjne tango, przeznaczone do tańczenia, ale także tango alternatywne, autorskie kompozycje, tango nuevo Astora Piazzolli czy tangowe aranżacje światowych przebojów. Wystąpili podczas najważniejszych międzynarodowych festiwali tanga w Berlinie, Sztokholmie, Warszawie, Łodzi, Kopenhadze, Oslo, Malmo, Monachium, Bonn czy Dublinie. Współpracowali z pochodzącymi ze źródła tanga artystami: Nelsonem Pino (Montevideo, Urugwaj), Roberto Siri (Buenos Aires, Argentyna), Juan Martin Carrara & Stefania Collina( Buenos Aires, Argentyna) czy Ivan Romero & Ayelen Miño( Buenos Aires, Argentyna). Występowali wspólnie z Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Andrzejem Piasecznym czy Heleną Vondrackovą. W 2016 roku zostali zaproszeni na ogólnopolską trasę koncertową „Atmasfera”, w ramach której wystąpili w największych salach koncertowych. Wyróżnia ich jedność, pasja i zgranie, a także niesamowity kontakt z tancerzami i publicznością. Dzięki temu zostali uznani za jedną z najlepszych, a zarazem najmłodszych, orkiestr tangowych w Europie. Kamieniem milowym w ich karierze było wygranie w 2011 roku międzynarodowego konkursu „PIF Castelfidardo” we Włoszech, w kategorii muzyki Astora Piazzolli. „W 2010 roku, kiedy w naszych sercach po raz pierwszy zabrzmiały rytmy tanga, postanowiliśmy jak najlepiej poznać muzykę, która niesie ze sobą niezwykłe emocje, pasję i energię. Od tego momentu porywamy naszych słuchaczy we wciągający świat tanga.” „Dlaczego nazywamy się Bandonegro? Duszą tanga jest bandoneon, niemiecki kuzyn akordeonu. Początkowo instrument ten przeznaczony był do muzyki religijnej, jednak z czasem przeniósł się na ulice Buenos Aires i stał się nieodłącznym elementem tanga. Negro oznacza „czarny” i wskazuje przede wszystkim na kolor bandoneonu, jak i stanowi ukłon w stronę afrykańskich imigrantów, którzy mieli wkład w początki tanga.”
W programie sobotnio – niedzielnym każdy znajdzie coś dla siebie. Wystąpi Teatr Prawie Wielki z Kowalewa, Stanisław Małyszko opowie o założeniach dworskich i pałacowych w powiecie pleszewskim, mali uczestnicy konkursu plastycznego „Legendy Ziemi Pleszewskiej” otrzymają nagrody.
O 15.00 dzieci są zaproszone na spektakl pt. „Sznurki, figurki i opowieści” w wykonaniu teatru Kulturka z Poznania. Spektakl „Sznurki, figurki i opowieści” sprawi, że świat baśni stanie otworem przed widzami, opowieści przenikną muzyką graną na tradycyjnych instrumentach, a magia dawnego świata splecie się na chwilę z rzeczywistością.
Podsumowaniem weekendu będzie niedzielny koncert „Uciekaj moje serce”, czyli muzyczna podróż śladami Agnieszki Osieckiej i Marka Grechuty.
Nieoczywiste zestawienie tak różnych twórczości nie jest przypadkowe. Dwie osobowości muzyki powrócą na scenę dzięki artystom teatru. Głosami aktorów kaliskiego zespołu – Lecha Wierzbowskiego oraz vocalistki Doroty Wróblewskiej – w towarzystwie nowych aranżacji muzycznych wybrzmią wszystkie odcienie miłości! Lech Wierzbowski- vocal Dorota wróblewska- vocal Tomasz Ratajczak- pianino Rafał Gubański- saksofon, klarnet Artur Kowalski- instrumenty perkusyjne.
Dworzec - biblioteka na zdjęciach Arkadiusza Ptaka i nocne fotki Jacka Piotrowskiego
Przez ponad 100 lat budynek był dworcem kolejowym. W tym linku przypominam historię pleszewskiej kolejki: https://irenakuczynska.pl/historia-pleszewskiej-ciuchci-ktorej-pozostaly-dworce-piekne-wspomnienia
Radio Centrumhttp://www.rc.fm/news/pleszew-na-nowym.html