Bohaterem najbliższego weekendu w Pleszewie będzie Dom Kultury, który powstał w dawnej parowozowni przy dworcu kolejowym.
Pleszewskie świętowanie w Zajezdni Kultury potrwa trzy dni. Będzie muzycznie, teatralnie i filmowo.
Już jest. Od otwartej rok temu biblioteki w dawnym budynku dworca kolejowego dzielą go tylko tory kolejowe. Wejście główne do Domu Kultury jest od ulicy Sienkiewicza, boczne od ulicy Kolejowej I to jest adres nowej placówki – Kolejowa 3. Jest klimat dawnej parowozowni, cegła, metal, drewno i szkło.
W głównej sali koncertowej podświetlone tory kolejowe wyprowadzone na parking, gdzie będzie możliwość powiększenia przestrzeni na koncerty.
Start w piątek o godzinie 13.00 z udziałem zaproszonych gości, wśród których będą władze miasta oraz radni, którzy podjęli uchwałę o staraniach o dotację na rewitalizację dawnej parowozowni i przekształcenie jej w nowoczesną placówkę kultury, szefowie placówek kultury z całej okolicy nawet dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.
Dyrektor Przemysław Marciniak zamierza kontynuować swoje holistyczne podejście do pleszewskiej kultury i współpracować z każdym, kto ma ciekawy pomysł i coś fajnego do zaproponowania.
Ale od godziny 18.00 wstęp wolny dla wszystkich, królować tu będzie muzyka. Zacznie się wszystko od koncertu muzyki poważnej czyli duetu skrzypiec i harfy poprzez pleszewskie chóry Lutnię i Harmonię, pleszewskich solistów Akademii Piosenki DK, koncerty zespołów MEXANIX, MONROE, RED SCALP, do Big Bandu o północy i zabawy z DJ … do rana.
Sobota to taniec m.in. spektakl w reżyserii Marty Meller „Odpowiedź na śniadanie” , występy grupy Jast, szkoły tańca Frajda, dzieci z przedszkola „Bajka”, które zaprezentują spektakl „Królestwo królewny Amelki” w reżyserii Elżbiety Grzemskiej, Teatr Prawie Wielki z Kowalewa w spektaklu „Jak rozpętałem wojnę trojańska” czyli mitologia na wesoło w reżyserii Aldony Jańczak. W programie jest też wernisaż wystawy zdjęć Tomasza Cichego „Dźwięki Ciszy”.
W niedzielę od rana multimedialnie od 19.00 wieczór filmowy, gdzie bardzo ambitne filmy zaprezentuje Paweł Sarbinowski.
Zatem do zobaczenia w weekend w parowozowni, gdzie dużo się będzie działo. Cały czas tworzy się koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni i wypełnienia jej treściami, które interesują pleszewian – powiedział mi Przemysław Marciniak, kiedy w ubiegły czwartek wybierałam się do TV Proart w Ostrowie Wlkp, gdzie w Loży bardzo prasowej promowałam wydarzenia z życia Pleszewa.
Dyrektor Przemysław Marciniak zapewnił mnie wtedy, że w pierwszy tydzień po otwarciu będzie do dyspozycji pleszewian, oprowadzi po nowej placówce każdego, kto tam zajrzy. Wszystko pokaże i o wszystkim opowie.
Wczoraj promował Dom Kultury w TVP 3. Z tego nagrania pochodzą zdjęcia, które wykorzystałam w artykule.
Zdjęcia z drona Jan Zbigniew Hain
Tak było w lipcu 2017 Miasto dostało dotację na centrum kultury na dworcu
Tak było 26 lipca 2017 Miasto dostało dotację na rewitalizację budynków pokolejowych
Tak było 27 lipca 2017 Radio Centrum Po parowozowni
Tak było 9 marca 2018 Z dworca na parowozownię – przetarg rozstrzygnięty
Tak było w lipcu 2018 Pleszew dołoży kulturze Radio Centrum
Tak było 13 lutego 2019 Rewolucja w pleszewskiej kulturze
Tak było 19 lutego 2019 Pociąg do kultury – debata o tym, czego chcą pleszewianie
Tak było w marcu 2019 roku Dom Kultury na półmetku
Tak było w sierpniu 2019 roku Dom Kultury coraz bliżej – fotoreportaż z placu budowy
Tak było 1 sierpnia 2019 roku – Na ostatniej prostej Radio Centrum
16 listopada 2018 roku było otwarcie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy na dworcu. Biblioteka otwarta!
Historia pleszewskiej ciuchci, po której zostały dworce i wspomnienia TUTAJ
RADIO CENTRUM Otwarcie