Wielka muzyka w małym mieście

Irena Kuczyńska5 grudnia 20215min0
Niezwykłe wydarzenie muzyczne  miało miejsce w sobotni wieczór w Zajezdni Kultury. Zespół pod kierownictwem Szymona Wieczorkiewicza, zaprosił melomanów w muzyczną podróż opartą na twórczości Astora Piazzolli.
9.jpg
Koncert poprowadził Szymon Wieczorkiewicz i to on przybliżył pleszewianom Astora Piazzollę – argentyńskiego kompozytora  tanga, bandeonistę i aranżera.

Jego twórczość zrewolucjonizowała tradycyjne tango w nowy styl zwany  nuevo tango, zawierający elementy jazzu i muzyki klasycznej.

Nuevo tango Piazzolli różniło się od tanga tradycyjnego włączeniem elementów jazzu , wykorzystaniem rozbudowanych harmonii i dysonansów, wykorzystaniem kontrapunktu oraz przedsięwzięciem w rozbudowanych formach kompozytorskich.

Prowadzący koncert Szymon Wieczorkiewicz podkreślał, że w Buenos Aires uwielbiano go i nienawidzono za to, że ośmielił się eksperymentować z dumą i narodowym klejnotem Argentyny.
Ale dzięki Piazzolli, tango stało się znane na całym świecie, zyskując wielu zwolenników – mówił Szymon Wieczorkiewicz.
Zespół w składzie: Piotr Kulczewski – akordeon, Eliza Janiak – skrzypce, Oliwia Szadkowska – piano, Gabriela Lityńska – piano, Hubert Kulig – wibrafon, Wojciech Oliński – gitara oraz Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas – zauroczył pleszewskich melomanów.

W sali Zajezdni Kultury wytworzyła się niesamowita więź pomiędzy muzykami i publicznością, która reagowała emocjonalnie na to, co prezentowali muzycy.

Oni z kolei, podkreślali z uznaniem, że „w takim małym mieście, jest tyle osób, którzy słuchają wielkiej muzyki”.

Szymon Wieczorkiewicz – lider grupy muzycznej, był zachwycony Zajezdnią Kultury i publicznością. Utwory mistrza Astora Piazzolli są odległe od tego, czego na co dzień w Polsce chętnie się słucha.

Także Przemysław Marciniak – dyrektor Zajezdni nie krył zadowolenia ze współpracy z Szymonem Wieczorkiewiczem i jego zespołem.
Foto Agnieszka Piasecka