Tajemnice ula czyli Wielki Dzień Pszczół w Gołuchowie

Irena Kuczyńska5 sierpnia 20223min
W niedzielę, w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, odbywa się Wielki Dzień Pszczół z aktywnym udziałem Pleszewskich Pszczelarzy.
1228896468311528986.jpg

 

Wielki Dzień Pszczół to liczne atrakcje –  pokaz miodobrania, budowa domków dla owadów, mobilna gra terenowa, zdjęcia w stroju pszczelarza i oczywiście kiermasz miodów, pyłków – zapewnia radio Centrum Michał Karalus – prezes Koła Pleszewskich Pszczelarzy.

Wielki Dzień Pszczół
Tajemnice ula

Impreza, którą organizuje Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie rozpoczyna się o godzinie 12.00 i potrwa do 17.00 a odbywać się będzie w okolicy stawów na tzw. Dybulu, gdzie znajduje się ekspozycja uli. Tam, swoje stoiska z miodami i różnymi produktami związanymi z pszczołą, ustawią pleszewscy pszczelarze. Będzie można smakować miody z miętą, z żurawiną i słuchać jak złotousty pszczelarz Michał Karalus – były pleszewski starosta, opowiada o tajemnicach ula i pracy pszczół. Zaczyna się od zapylenia kwiatu, dzięki któremu powstaje owoc. Będzie mówił o potrzebie biorożnorodności i o miododajnych drzewach. O godzinie 13.00 i 15.00 pszczelarze zaprezentują pokaz miodobrania, może to spowodować zlot pszczół, które znajdują się w okolicy.

Pasieka
Gra, domki i kino

Wielki Dzień Pszczół to także mobilna gra terenowa z nagrodami, budowa domków dla owadów, pszczele kino oraz możliwość robienia sobie zdjęć w stroju pszczelarza. Pleszewscy pszczelarze wystąpią w zabawnych koszulkach z napisami m.in. “dziadek kocha babcię i pszczoły”.
I ciekawostka: wśród 80 członków Pleszewskiego Koła Pszczelarzy jest 15 kobiet w tym 14 – letnia Julia Cyrulewska z Taczanowa. Także jej miody będzie można kupić na imprezie, której medialnym partnerem jest radio Centrum.

Czytaj też:Sadzenie miododajnych drzew w gminie Czermin