Wielkopolska Rada Kultury w Zajezdni Kultury w Pleszewie

Irena Kuczyńska16 listopada 20237min
Na dwa dni zjechali do Pleszewa uczestnicy 42 Konferencji Wielkopolskiej Rady Kultury. O problemach i wyzwaniach stojących przed szefami samorządowych instytucji kultury dyskutowało w Zajezdni Kultury w Pleszewie 50 osób z całej Wielkopolski.
402516817_662742119302854_8734047951257053944_n-1280x853.jpg

 

Jedną z atrakcji 42 Konferencji Wielkopolska Rada Kultury  – do tego niespodzianką, nie zamieszczoną w konferencyjnym rozkładzie jazdy, była przejażdżka kolejką wąskotorową z Pleszewa do Kowalewa, gdzie ma powstać muzeum kolei wąskotorowej. Pociąg, który poprowadził najpopularniejszy pleszewski kolejarz – maszynista Antoni Moch , odprawił z dworca dyrektor Zajezdni Kultury Przemysław Marciniak, po czym wskoczył do wagonika, żeby w czasie przejażdżki opowiedzieć gościom o planach stworzenia muzeum.

Czytaj: Kolej wąskotorowa buduje markę Pleszewa

 

Przed odjazdem – Antoni Moch zmierza do motorówki, Przemysław Marciniaki – kierownik pociągu

Jazda kolejką: FILMIK

Jak pozszywać Polskę

W programie konferencji było zwiedzanie Biblioteki Publicznej MiG na dworcu, Zajezdni, poznanie działalności zespołów i artystów, którzy współtworzą markę instytucji m.in. Q-artist i Monroe, Happy Singers Doroty Wróblewskiej, pianistki Marii Rutkowskiej. Był też panel, w czasie którego dyrektor Wronieckiego Ośrodka Kultury Michał Poniewski mówił o nowym narzędziu dla instytucji kultury – bilety24. Wysłuchano też wykładu pt. “Jak pozszywać naszą Polskę” – w którym prof. Waldemar Kuligowski z Zakladu Antropologii Naukowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podkreślał ważną rolę instytucji kultury w zasypywaniu rowów i budowaniu nowych mostów między Polakami.

W bibliotece – foto BP MiG Pleszew
Kultura z kolejką

W Karczmie Stara Stajnia w Zawidowicach był czas na wymianę doświadczeń, inspiracji, budowę poczucia wspólnoty branży, która generuje 3,5 % PKB ( dla porównania górnictwo 1,5 %). Goście podkreślali zgodnie, że w sposób niesamowity udało się nam  wkomponować instytucje kultury w tożsamość regionalną, czyli w kompleks obiektów związanych z koleją wąskotorową – cieszył się gospodarz konferencji Przemysław Marciniak. Dodał, że organizatorzy Wielkopolskiej Rady Kultury sami się do niego zgłosili z propozycją organizacji spotkania w Pleszewie. To potwierdza, że stworzyliśmy dobrą, rozpoznawalną markę w ciągu zaledwie kilku lat – powiedział dyrektor Przemysław Marciniak.

Wykład prof. Waldemara Kuligowskiego foto Zbigniew Niedziela
Happy Singers i Dorota Wróblewska foto Zbigniew Niedziela
Czym jest Wielkopolska Rada Kultury

Wielkopolska Rada Kultury jest dobrowolnym forum skupiającym dyrektorów i przedstawicieli instytucji i placówek kultury z terenu Wielkopolski. Powstała w 2011 roku w Śremie. Celem Wielkopolskiej Rady Kultury jest wspieranie działalności kulturalnej prowadzonej przez instytucje kultury a w szczególności podejmowanie działań zmierzających do pogłębiania w świadomości opinii publicznej wiedzy o potrzebach i warunkach działania placówek kultury różnego szczebla, wspieranie inicjatyw promujących i integrujących działalność kulturalną, zapewnienie szybkiego przepływu informacji miedzy członkami Wielkopolskiej Rady Kultury oraz tworzenie możliwości do podnoszenia kwalifikacji.

Podczas przerwy kawowej w Zajezdni Kultury miałam okazję poznać i porozmawiać z kilkoma dyrektorkami Ośrodków Kultury min. ze Śremu, z Kobylina, z Trzcianki i Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek. Dziewczyny były zauroczone Zajezdnią Kultury ale też z błyskiem w oku opowiadały o placówkach, którymi kierują.

Więcej tekstów o pleszewskiej kolejce :  WĄSKI TOR

PODCAST- Rozmowa Ireny z dyrektorem Zajezdni Kultury Przemysławem Marciniakiem TUTAJ

Łapiemy kontakt z Anią Szmyt – Baranowską ze Śremu, z kawą Patrycja Walerowicz Wojtkowiak, foto Marcel Kraszkiewicz