Wyjazd seniorów z Pleszewa do Russowa na spotkanie z autorką „Nocy i dni”

Avatar photoIrena Kuczyńska22 czerwca 20248min
448375906_971463654989025_7207757835167701033_n-1280x960.jpg
Grupa pleszewskich seniorów uczestniczyła w wycieczce do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie. Było zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, był wykład o życiu i twórczości pisarki i jej związkach z Russowem i Kaliszem. Był spacer po skansenie i dużo czasu na integrację -

 

Wycieczkę zorganizowała Fundacja Animacja w ramach działalności Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Zaczęło się od zwiedzania dworku, który chroni pamięć o Marii Dąbrowskiej – urodzonej w Russowie, polskiej pisarce znanej przede wszystkim z niezwykłej sagi „Noce i dnie”, nominowanej do Nagrody Nobla.

Przed dworkiem Marii Dąbrowskiej

Na jej podstawie Jerzy Antczak nakręcił film „Noce i dnie”  nominowany w 1976 roku do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I to dzieło filmowe znają wszyscy. Dlatego opowieść Michała Miklasa o Marii Dąbrowskiej, najpierw podczas zwiedzania dworku a potem podczas warsztatów w plenerze, zaciekawiła słuchaczki, bo to pań na wycieczce było więcej.

Dworek Marii Dąbrowskiej
Sypialnia w dworku Marii Dąbrowskiej
Dworek Marii Dąbrowskiej
Trudne związki

Z zapartym tchem wysłuchano zwłaszcza opowieści o życiu osobistym pisarki, o jej związkach z Russowem, Kaliszem, ale też o intymnych relacjach z mężczyznami, kobietami, zwłaszcza z pisarką Anną Kowalską – opisanych w książce „Trudne związki” przez Michała Miklasa. Był w Russowie czas na spacer po parku i po skansenie. Ale też na piknik i integrację przy kawie i placku, przywiezionym z Pleszewa. Piknikowe przysmaki były dziełem pań z Dziennego Domu Senior + w Pleszewie.

 

Dworek na muzeum

I szczegół, bardzo ważny – to nie w tym dworku przyszła na świat w 1889 roku Maria Szumska – córka rządcy majątku Russów. Niewielki ale murowany domek pozostał na zdjęciach i go w latach 70. XX wieku rozebrano. W tym miejscu pobudowano typowy wielkopolski dworek, w którym urządzono muzeum. Wyposażenie jest typowe dla ziemiańskiego dworu przełomu XIX i XX. Jeden pokój jest wyposażony w meble z warszawskiego mieszkania Marii Dąbrowskiej. Jest też kuchnia a w niej przedmioty codziennego użytku sprzed 100 lat.

Filmowo

Na piętrze jest sala poświęcona filmowi „Noce i dnie”. Są projekty sukien do filmu, suknie, kapelusze, są foldery, wycinki z gazet, tablice poglądowe, mapa Kalisza z miejscówkami, które znalazły się w powieści i w filmie. Ze starego patefonu sączy się „Walc Barbary” z „Nocy i Dni”, który skomponował Waldemar Kazanecki. Można posiedzieć, posłuchać…

Zasłuchane w opowieść Michała Miklasa
Zasłuchane…
Zasłuchane
Michał Miklas opowiada o Marii Dąbrowskiej
Skansen

Dworek Marii Dąbrowskiej znajduje się w rozległym parku, w którym zlokalizowano budynki przeniesione tu z podkaliskich wiosek; jest chałupa z początku XIX wieku, jest spichlerz, jest dzwonnica, pomieszczenia gospodarcze, maleńkie ogródki otoczone plecionym płotem. Jest kwietna łąka, są stawy, jest rzeczka, są stare drzewa – wszystko to sprawia, że Russów jest dobrym miejscem relaksu, bo i miejsce na piknik z leżakami czeka na odwiedzających.

Spacer po skansenie

 

Spichlerz z XIX wieku
W skansenie
Piknik
Skansen

Integracja

Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni – poszerzyli swoją wiedzę o Marii Dąbrowskiej, obejrzeli dworek, pospacerowali po pięknym miejscu, wypili kawę w niezwykłych okolicznościach przyrody, mieli też okazję do integracji. Przede wszystkim opuścili domowe pielesze i wyszli ze strefy domowego komfortu. A wyciąganie seniorów z domu, pokazywanie świata często nieznanego i integracja, to misja Fundacji Animacja z Pleszewa. Na organizację wycieczki przeznaczono też część pieniędzy pozyskanych z Pleszewskiej Garażówki.

Uczestnicy o wycieczce   TUTAJ

Czytaj też: Z Pleszewa przez Pyzdry i Śmiełów do dawnej granicy imperiów

Poznań wart poznania – wycieczka z Gołuchowa do Poznania

Czytaj też: Jedni dają, drudzy biorą – III Pleszewska Garażówka

Maria Dąbrowska „Noce i dnie”

Więcej tekstów o pleszewskich seniorach TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska