Wyremontują kultowe wojskowe kino “Pluton”

Irena Kuczyńska9 sierpnia 20213min
Jeszcze w tym roku rozpocznie się remont sali dawnego wojskowego, kultowego kina "Pluton" w Pleszewie. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które zarządza obiektami po byłej jednostce wojskowej, otrzymało środki na generalny remont dawnego kina. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na modernizację budynku.
1-6.jpg

Dopóki w Pleszewie była siedziba jednostki wojskowej, w kinie “Pluton” wyświetlano filmy,  organizowano koncerty i imprezy kulturalne nie tylko dla środowiska wojskowych. “Pluton” był jednym z centrów życia kulturalnego miasta Pleszewa. Było tu 300 miejsc siedzących.

 

Zespół “Pluton” foto Muzeum Regionalne w Pleszewie
Akademia z okazji Dnia Kobiet 1976 – w kinie “Pluton”

Kiedy jednostkę wojskową relokowano do Żar, sala kina jeszcze przez czas jakiś  była wykorzystywana na organizowanie koncertów.  Jako ostatni w latach 90. wystąpił tu Krzysztof Krawczyk. Potem sala kina “Pluton”  stała się magazynem.

“Stan obiektu, nie jest najlepszy, wszak nie był on użytkowany ponad 20 lat” – podkreśla Krystian Piasecki –  dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które przejęło kino wraz z innymi powojskowymi obiektami. Remont kultowego kina  rozważano już cztery lata temu. Jednak środki i możliwości pojawiły się teraz.

Generalny remont kina sfinansuje Komenda Główna OHP. Kwota  będzie znana po otwarciu ofert przetargowych. Gotowa jest już wizualizacja. Po remoncie, dawne kino “Pluton”   zachowa  format sali kinowej z uwzględnieniem innych funkcji.

Powstanie sala konferencyjna na 300 miejsc, scena przeznaczona do występów artystycznych i do przeprowadzania prelekcji. “Nazwa obiektu pozostanie.  Zawarta w niej jest historia jednostki wojskowej i wspomnień wielu mieszkańców Pleszewa” – mówi Krystian Piasecki. Remont dawnego kina rozpocznie się w tym roku i potrwa 2 lata.

Archiwalne zdjęcia Andrzeja Nalezińskiego