Zakrystia pełna pamiątek z historii parafii w Kowalewie

Avatar photoIrena Kuczyńska26 lipca 20235min
14.jpg
W kościele pw. św. Bartłomieja w Kowalewie znajduje się zakrystia historyczna, w której zgromadzono przedmioty kultu, stroje kapłańskie, chorągwie, dokumenty a nawet fragment polichromii z XVII - wiecznego drewnianego kościółka. Parafialną izbę pamięci zorganizował parafianin Ryszard Przybylski.

Po zakrystii oprowadza mnie ks. prałat Wiesław Kondratowicz – który po 30 latach opuszcza parafię i przechodzi na emeryturę. Artykuł o proboszczu, który pozostawił po sobie wiele śladów, a jednym z nich jest  zakrystia historyczna, przeczytacie już wkrótce na blogu.

Portrety proboszczów

Do zakrystii historycznej wiodą niewielkie drzwi usytuowane tuż obok głównego ołtarza. Na ścianach wiszą portrety proboszczów kowalewskiej parafii, wśród których na szczególną uwagę zasługuje portret ks. Aleksandra Szymańskiego. To on dwukrotnie, z tymi samymi parafianami, kościół w Kowalewie budował: pierwszy w 1938 roku, który w czasie wojny spłonął i drugi po wojnie.

Czytaj: Dwa kościoły w Kowalewie w ciągu 20 lat zbudowali ci sami ludzie

Zakrystia historyczna
Zakrystia historyczna
Resztki polichromii, nimby świętych

Są w zakrystii, odnalezione na strychu, artefakty z XVII – wiecznego drewnianego kościoła, rozebranego w 1938 m.in. resztki polichromii, nimby obrazów patronów św. Walentego i św. Bartłomieja. Jest stara fisharmonia, drewniane tabernakulum, stara maszyna do pisania i aparat telefoniczny.

Zdjęcia starego kościoła

Figury, śpiewniki, modlitewniki

W zakrystii można oglądać odnowione pod okiem konserwatora figury świętych wykonane przez artystę Pawla Brylińskiego, które znajdowały się przy wielofigurowym krzyżu przydrożnym w Kowalewie. Na ścianach wiszą ornaty, stare chorągwie procesyjne, w gablotach leżą dokumenty, różańce, śpiewniki, modlitewniki.

Polichromia z XVII wieku z kościoła rozebranego w 1938 roku

Zakrystię historyczną chętnie zwiedzają uczniowie szkoły w Kowalewie, parafianie z okazji odpustu i nie tylko. O eksponaty zabiega, dba o nie i chętnie o nich opowiada parafianin, zakrystianin, pasjonat historii Ryszard Przybylski.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska