Zaproszenie na bezpłatne badania

Avatar photoIrena Kuczyńska8 sierpnia 201910min
Uczestnicy-brifingu-nowe-80czoło.jpg

Pleszewskie Centrum Medyczne zaprasza na darmowe badania kolonoskopowe, na badania dna oka oraz na mammografię.

Mamy dobry szpital, dobrych lekarzy, nie mamy pacjentów profilaktycznych, dlatego zachęcamy do bezpłatnych badań, które oferuje szpital – tak pleszewski starosta Maciej Wasielewski zainaugurował briefing, podczas którego zaprezentowano dziennikarzom darmowe badania profilaktyczne, które proponuje pacjentom Pleszewskie Centrum Medyczne.

W spotkaniu zorganizowanym przez prezesa Błażeja Górczyńskiego (pierwszy od lewej) uczestniczyli lekarze bezpośrednio związani z realizacją bezpłatnych badań Zbigniew Olejak - ordynator oddziału onkologicznego (pierwszy od prawej), Paweł Przybył - ordynator oddziału chirurgicznego (drugi od prawej), dr nauk med. Ryszard Bosacki -dyrektor ds. medycznych, ordynator oddziału położniczo - ginekologicznego (drugi od lewej), Barbara Śliwińska - Knast z poradni diabetologicznej (trzecia od lewej) i pleszewski starosta Maciej Wasielewski (trzeci od prawej).

Dr Zbigniew Olejak podkreślał wartość terapeutyczną badań endoskopowych, które zapewniają diagnostykę i możliwość wyleczenia raka jelita grubego.

Mówił o tym, że możliwość badań diagnostycznych jest wykorzystywana tylko w 1/3.  A pozwala zdiagnozować stany przedrakowe i nie dopuścić do rozwoju raka jelita grubego, który jest na drugim miejscu w Polsce pod względem zgonów.

Ordynator zaprezentował program bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach programów przesiewowych raka jelita grubego, w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych na lata 2019 – 2021.

Do badań kwalifikują się
– wszystkie osoby w wieku od  50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego
– osoby w wieku 40 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego
– osoby w wieku 25 – 65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha. Tu konieczne jest skierowanie z Poradni Genetycznej.

Z badań nie mogą skorzystać osoby, które miały robioną kolonoskopię w ostatnich 10 latach.

Zgodnie z zasadami, kandydaci do badań powinni mieć skierowanie od lekarza POZ, który oceni, czy osoba do badania się kwalifikuje.

Skierowaniem na badania jest ankieta dostępna u lekarzy rodzinnych, w biurze programu lub na stronie www.szpitalpleszew.pl, wypełniona przez osoby gotowe poddać się kolonoskopii oraz podpisana przez lekarza kierującego. Ankietę można wysłać pocztą, faksem lub dostarczyć do biura programu:

Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie Sp. z oo 
63 - 300 Pleszew ul. Poznańska 125 a, 
 Biuro Programu, Administracja, przyziemie budynku A tel. 62 7420714
Biuro czynne  w poniedziałki 7.30 do 11.30 i w czwartki 10.00 - 14.00.

Doktor Olejak podkreślił, że jeśli chodzi o zachorowania na raka jelita grubego, Wielkopolska ma pierwsze miejsce w Polsce.

Jeśli zaś chodzi o pleszewski szpital, to po raku piersi (20%), rak jelita grubego (16%), jest najczęściej diagnozowanym i leczonym. A rozwija się on bardzo wolno, nawet 12 lat. Czyli wczesna diagnostyka jest ważna i gwarantuje wyleczenie.

I co ważne! Kolonoskopia wykonywana w ramach programu jest nieodpłatna zarówno dla pacjenta jak i lekarza kierującego.

I dygresja. Zdaniem ordynatora, rakowi jelita sprzyja zła dieta, brak aktywności fizycznej, cholesterol. Warto mieć to na uwadze i zmieniać styl życia.

Diabetolog – Barbara Śliwińska – Knast przybliżyła zasady współfinansowanego ze środków unijnych Programu Profilaktyki Retinopatii Cukrzycowej w Województwie Wielkopolskim. Realizowany on będzie do 31 grudnia 2020 roku  w ramach porozumienia, które podpisało PCM sp. z oo z Fundacją Wspierania Okulistyki „Okulistyka 21”.

Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości przy użyciu nowoczesnego aparatu – fundus kamery.

Chodzi o wzrost wykrywalności retinopatii cukrzycowej u osób chorych na cukrzycę typu II. Retinopatia jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób w wieku produkcyjnym i długo nie daje żadnych objawów. Późno rozpoznana lub źle leczona powoduje pogorszenie widzenia lub nawet utraty wzroku – mówiła  Barbara Śliwińska – Knast – kierownik poradni diabetologicznej w pleszewskim szpitalu.

Dodała, że badanie trwa 15 minut, odbywa się w poradni i pacjent opuszcza gabinet ze zdjęciem dna oka i opisem. Z tym kieruje się do poradni okulistycznej.

Kto może z tych  badań skorzystać?
Przede wszystkim pacjenci Poradni Diabetologicznej w Pleszewskim Centrum Medycznym:
– pacjenci ze świeżo wykrytą cukrzycą typu II
– pacjenci z cukrzycą typu I w ciągu 5 pierwszych lat po zdiagnozowaniu
– kobiety ciężarne chorujące na cukrzycę skierowane przez ginekologa
– kobiety chore na cukrzycę, planujące zajście w ciążę – skierowane przez ginekologa
– inne osoby ze skierowaniem od lekarza rodzinnego

Poradnia w Pleszewie jest w stanie wykonać zdjęcia 80 osobom w miesiącu. Jest to pierwsze tego typu badanie chorych na cukrzycę w Pleszewie. 8 do 10% niewidomych to osoby chore na cukrzycę, dlatego warto z tej formy profilaktyki skorzystać – zachęca dr Barbara Śliwińska – Knast.

Ordynator oddziału chirurgicznego Paweł Przybył uświadomił obecnym, jak bardzo zmieniło się podejście chirurga onkologicznego do pracy.

Podczas gdy w latach 80. lekarze koncentrowali się bardziej nad tym, „co wyciąć?” czy „jak zacząć?”, to teraz rozważają „leczenie chemiczne” czyli zahamowanie rozwoju choroby.

Żeby tak  było, trzeba wdrażać profilaktykę, która pozwoli mniej operować, a bardziej leczyć.

A profilaktyka to regularne wykonywanie badań m.in. wspomnianej wyżej kolonoskopii, czy mammografii w przypadku kobiet.

Zdaniem prezesa Błażeja Górczyńskiego, trzeba robić wszystko, aby zdiagnozować raka we wstępnej fazie. Jest on wtedy wyleczalny! Nie do wyleczenia jest rak w fazie przerzutowej. Dlatego taką wielką wagę przykładamy do badań – podkreślił prezes.

Dr Paweł Przybył przypomniał, że pacjent onkologiczny po zdiagnozowaniu jest w PCM prowadzony przez koordynatora i może liczyć także na wsparcie psychologa.

Mówił o bezpłatnych badaniach mammograficznych, które są prowadzone w PCM w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Kwalifikują się do niego kobiety w wieku 50 – 70 lat, które w ostatnich 2 latach nie miały wykonanej mammografii. Rejestracja osobiście lub telefonicznie 62 742  08 04 od poniedziałku do piątku 8.00 do 15.00.

Dr Ryszard Bosacki przypomniał, że PCM ma super nowoczesny mammograf, który nie jest wykorzystany, bo panie się nie badają. A wykrywa on nawet bardzo wczesne stadia raka. Można zrobić nim ponad 1000 badań rocznie ale prawie  nigdy w Pleszewie tylu badań nie było.

Tymczasem co 12. statystyczna kobieta na raka piersi zachoruje – mówił dr Bosacki. Dodał, że lepiej przyjść na mammografię do szpitala niż korzystać z objazdowych mammobusów, bo zdjęcie jedzie do tego miasta, z którego jest mammobus. A w Pleszewie wszystko jest na miejscu i od razu.

Obecni na briefingu lekarze, starosta i prezes PCM zaapelowali do przedstawicieli mediów o rozpropagowanie możliwości nieodpłatnych badań profilaktycznych w Pleszewskim Centrum Medycznym.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska