Pod parkingiem powstaje zbiornik na wody opadowe

Irena Kuczyńska26 lipca 20223min
Pleszew buduje zbiornik, który pomieści 211 m3 wód opadowych. Powstanie on pod powierzchnią parkingu Park & Ride, który miasto buduje pomiędzy ulicami Ogrodową i Targową.
294103463_479825557476992_6275777443073315012_n.jpg

 

Projekt zbiornika na wody opadowe w Pleszewie powstał w ramach programu SMART Pleszew.

Deszczówka pod parkingiem

Pierwszy w mieście zbiornik na wody opadowe powstaje pod parkingiem w pobliżu dawnego dworca kolejowego. Jest częścią inwestycji, w ramach której powstają jeszcze dwa parkingi typu “Parkuj i jedź” – przy cmentarzu komunalnym w Pleszewie i przy dworcu w Kowalewie. Parking pomiędzy Ogrodową i Targową w Pleszewie będzie największy – pomieścić ma 200 samochodów.

parking a pod nim zbiornik na wody deszczowe

Więcej:Trzy parkingi “Parkuj i jedź” w Pleszewie

I to pod nim zostanie zlokalizowany podziemny zbiornik, do którego – kratkami, spłyną wszystkie wody opadowe z parkingu. Pomieścić on może 211 m3 wody.

Z deszczu pod drzewka

Zgromadzona woda, od wiosny do jesieni będzie wykorzystywana do podlewania roślin, które będą posadzone na parkingu ale też roślin posadzonych przy ciągu pieszo – rowerowym, zwanym potocznie deptakiem na Nerze. Prace na deptaku, łączącym ulicę Sienkiewicza z Targową, już się rozpoczęły.

Ciąg pieszo rowerowy na deptaku na Nerze – roślinność zasilą wody opadowe ze zbiornika pod parkingiem

Jeśli chodzi o zbiornik deszczówki pod parkingiem, nadmiar wody będzie się przelewać do rzeki Ner, która na tym odcinku płynie w trzech rurach.
Czytaj:  Dokładają Nerowi trzecią rurę

Zbiornik na deszczówkę będzie gotowy za 11 miesięcy, razem z parkingami. Jest to kolejny element zagospodarowania terenów pokolejowych w Pleszewie.