Zegar tyka – liczy się fizyka i matematyka – pleszewska szkoła w ciekawym projekcie

Irena Kuczyńska6 grudnia 20223min
„Zegar tyka liczy się matematyka i fizyka czyli maszyny proste dawniej i dziś”  to program mFundacji, do którego, po raz kolejny zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa nr 4 w Pleszewie.
IMG20221102113112.jpg

 

Projekt edukacyjny mPotęga pokazuje obecność matematyki, fizyki i historii w codziennym życiu oraz ich ciekawe, praktyczne zastosowanie.

Odczarować królową nauk

Zdaniem koordynatorek projektu mPotęga – Katarzyny Boruszczak, Sławomiry Malinowskiej, Dagny Masłowskiej – nauczycielek  Szkoły Podstawowej nr 4 w Pleszewie uczniowie odczarowują stereotyp królowej nauk, łamią rutynę i schematy.
mPotęga to program grantowy, który ma pokazać, że matematyka i fizyka to nie tylko wzory, ale też super zabawa i przygoda.

Czas na czas

Matematyka to fundament logicznego myślenia, zaś fizyka opisuje otaczającą nas rzeczywistość. Myślenie matematyczno – fizyczne pomagało i pomaga ludziom od setek tysięcy lat.  W ramach projektu mFundacja, realizowanego od września do grudnia tego roku, uczniowie uczestniczą w potyczkach matematyczno – fizycznych pt. „Czas” na czas. Oswajali prawa fizyki na siłowni, u zegarmistrza czy w Centrum Nauki Kopernik dokąd wybrali się na wycieczkę.

W warsztacie

Maszyny proste towarzyszą ludziom od zawsze. Znane były już w starożytności i po dziś dzień pomagają w codziennym życiu. Czy trudno jest je wykonać? W październiku i listopadzie, pod czujnym okiem Macieja Lipińskiego, beneficjenci projektu samodzielnie konstruowali maszyny proste. Doświadczalnie mogli się przekonać i zrozumieć, w jaki sposób mechanika wpływa na poprawę jakości codziennego życia – podkreślają nauczycielki.

Pomoce na zawsze

W ramach realizowanego projektu, dofinansowanego przez Fundację mBanku, szkoła wzbogaciła się o pomoce o wartości ponad 1500 zł. Uatrakcyjnią one zajęcia i będą wykorzystywane na lekcjach matematyki, fizyki i techniki – nawet po zakończeniu projektu.

Jeszcze konkurs

Warto dodać, że w ramach projektu  ogłoszony został konkurs fotograficzny, dotyczący zastosowania maszyn prostych w najbliższej okolicy. Jego wyniki poznamy już wkrótce.

Czytaj też Srebrne Gody Zespołu Placówek Specjalnych

Innowacyjny spacer po powiecie pleszewskim