Zima stulecia w Pleszewie od Bożego Narodzenia 1978 do Trzech Króli 1979

Irena Kuczyńska30 grudnia 20228min
Zima 1978/1979 przeszła do historii jako zima stulecia. Temperatura w Pleszewie spadła poniżej 30 stopni Celsjusza.
zima-stulecia-1979-na-zdjeciach-19.jpeg
Pękały drzewa i rury centralnego ogrzewania. Zaspy sięgały 3 metrów. Paliwo zamarzało w rurkach w samochodach. Wojewoda kaliski zawiesił zajęcia w szkołach. Chleb na wioski rozwożono saniami zaprzężonymi w konie wypożyczone od rolników.

Alosza zadzwonił do Mieczysława
W 1978 roku mróz złapał zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Zaczął padać śnieg. Sypał przez kilka dni. Ówczesny naczelnik miasta i gminy Pleszew Mieczysław Kołtuniewski wspominał, że 29 grudnia, Alosza, czyli Alojzy Staszewski – wojewoda kaliski, znany w Pleszewie jako pierwszy sekretarz partii (Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej) zadzwonił do ratusza, że trzeba ,,przygotować społeczeństwo do odśnieżania”.

Społeczeństwo do odśnieżania

Przy odśnieżaniu pracowały wszystkie pleszewskie firmy, a zaspy na drogach nieosłoniętych, były wyższe niż człowiek. Pracownicy Państwowego Ośrodka Maszynowego odśnieżali całą ulicę Wojska Polskiego od zakrętu na Fabrycznej do kościoła Najświętszego Zbawiciela.

Pękały rury od centralnego ogrzewania
W pleszewskim ratuszu, zgodnie z zaleceniem wojewody, ustalono dyżury pracowników, którzy koordynowali zaopatrzenie ludności w podstawowe artykuły żywnościowe. Młodszym pleszewianom trzeba wyjaśnić, że wtedy za żywienie ludzi odpowiadali włodarze miasta, bo dystrybucja żywności była pod kontrolą. Zimno było w blokach przy ulicy Polskiej Partii Robotniczej – dziś ul. Reja. Od mrozu pękały rury centralnego ogrzewania, co jakiś czas wyłączano ogrzewanie, żeby spuścić wodę.

Wiało przez nieszczelne okna

Niemiłosiernie wiało od okien, były nieszczelne. Zatykanie szpar gazetami, było mało skuteczne. Przez nieszczelne drzwi wejściowe, nigdy nie zamykane, wiało z dworu. Domofonów nie było i nie było zwyczaju zamykania drzwi. Kto miał rodzinę w domku jednorodzinnym, uciekał z bloku. Kto nie miał, musiał marznąć.

Wylatywały korki

Ta ,,zima stulecia”, bo tak ją później nazwano, mi osobiście bardzo dała się we znaki. W zimnym mieszkaniu był niemowlaczek urodzony w październiku. Synek chorował. Dogrzewanie ,,farelką” było mało skuteczne. Kiedy wszyscy włączali piecyki, wylatywały korki.

Paliwo zamarzało w autach
Taksówkarze, a było ich niewielu w Pleszewie, potem wspominali, że paliwo im zamarzało w rurkach. Jechali do warsztatu ,,podgrzać auto” i wracali na postój, bo chętnych na podwiezienie nie brakowało.

Ludzie się bawili
Ale sylwestrowe zabawy się odbyły. Na przykład w Kuźni gm. Chocz bawiono się w remizie. Uczestnicy zabawy sprzed 38 lat wspominają, że ,,farelki wysiadły, wyłączyli prąd, jedzenie stygło, ogórki zamarzały na stole, ale ludzie się bawili”.

W Trzech Króli zima odpuściła

Droga do Chocza z Pleszewa była nieprzejezdna przez kilka dni. Do Gizałek trzeba było jechać przez Jarocin. Z zimy cieszyli się uczniowie, wojewoda zawiesił na kilka dni lekcje. W Trzech Króli mróz zelżał. Zima stulecia odpuściła. Zaczęto wywozić z miasta śnieg.

Foto Narodowe Archiwum Cyfrowe