Znany jest preferowany wariant przebiegu drogi S11 przez MiG Pleszew

Irena Kuczyńska15 sierpnia 20224min
Zapadły pierwsze istotne decyzje w sprawie budowy drogi S11 na terenie powiatu pleszewskiego. Projekt przewiduje trzy zjazdy i budowę południowej obwodnicy Pleszewa.
s11-min-min.jpg

Do UMiG w Pleszewie wpłynęło pismo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z informacją  o preferowanym wariancie przebiegu S11 na terenie Miasta i Gminy Pleszew wybranym przez Zespół Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Droga ekspresowa S-11 połączy Kołobrzeg z Pyrzowicami, przecinając pięć województw: zachodniopomorskie, wielkopolskie, łódzkie, opolskie i śląskie. Cała trasa o długości około 550 km ma być gotowa w 2028 r.

Wariant, który omija Pleszew
 Burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował radnych, że  “preferowany jest wariant 4, który  po „wyjściu” z węzła „Jarocin”, przebiega po wschodniej stronie drogi krajowej nr 11, na wysokości Witaszyc przebiega śladem wariantu nr 2 (oddalonego od Witaszyc), następnie śladem wariantów 2 i 3, po wschodniej stronie Kotlina, a po przejściu nad linią kolejową LK 272, omija Pleszew po zachodniej stronie (dalekie obejście).
 DK11 skrzyżuje się z S11

Za węzłem Pleszew Południe wariant nr 4 wchodzi w ślad wariantu nr 1 w rejonie  Ludwiny, a na wysokości  Górzna, krzyżuje się z drogą DK11 za pośrednictwem węzła drogowego. W końcowym kilometrażu projektowanego odcinka S11, wariant W4 biegnie w dalszym ciągu śladem wariantu nr, włączając się w istniejący węzeł „Ostrów Wlkp. Północ”.

Trzy zjazdy w gminie Pleszew

Gmina Pleszew będzie obsługiwana przez trzy zjazdy: Pleszew-Południe (na wysokości Nowej Wsi-Baranówek), Dobrzyca (będzie obsługiwać część Kowalewa) oraz węzeł Kotlin (na granicy gminy Pleszew i gminy Kotlin) – informuje burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

Południowa obwodnica Pleszewa

Na wysokości Pleszewa przewiduje się łącznik od węzła drogowego Pleszew Południe (S11) do istniejącej drogi krajowej nr 11, a dalej zaprojektowanie przebiegu DK 12 po stronie południowej m. Pleszew do włączenia w istniejący ślad DK12 w okolicy Brzezia – czyli mówiąc wprost: budowę południowej obwodnicy Pleszewa.

Samorząd Pleszewa zadowolony
Zdaniem  burmistrza Pleszewa, z punktu widzenia samorządu, wybór wariantu dokonany przez Generalną Dyrekcje Dróg Krajowych i Autostrad, jest bardzo dobry. W III kw. 2023 roku zostanie wybrany ostateczny przebieg drogi S11 oraz Południowej Obwodnicy Pleszewa.