Życie na 100%

Avatar photoIrena Kuczyńska28 stycznia 20183min
Uroczystość-Edmunda-Marczaka-1.jpg

Setne urodziny obchodził 26 stycznia Edmund Marczak z Nowych Skalmierzyc. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim odznaczył go Złotym Krzyżem z Gwiazdą.

Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dekoruje por. Edmunda Marczaka

Por. Edmund Marczak i płk w st. spoczynku Florian Siekierski

Edmund Marczak urodził się 26 stycznia 1918 roku w Duisburgu w Niemczech podczas wielkiej wojny, po której odrodziła się II Rzeczpospolita. Rodzina Marczaków osiedliła się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie 14-letni Edmund zaczął grać w orkiestrze wojskowej.

Po skończeniu konserwatorium muzycznego w Warszawie, pozostał w stolicy i zaczął służyć w Nowym Batalionie Stołecznym, grając w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

We wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy. Trafił do niewoli niemieckiej, okupację spędził w Bawarii, przy wycince lasu. Po wojnie wrócił w rodzinne strony.

Znalazł pracę w Fabryce Wagonów i od razu zaczął grać w orkiestrze 60 pp w Ostrowie. Ale nie tylko w niej. Edmund Marczak współtworzył wiele orkiestr, najdłużej grał w orkiestrze dętej przy OSP w Nowych Skalmierzycach, gdzie wyprawiono mu urodziny.

Kilka dni wcześniej prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy WP płk w st. spocz. Florian Siekierski udekorował seniora Złotym Krzyżem z Gwiazdą.

Wręczenie medalu

Źródło: http://www.rc.fm/news/nowe-skalmierzyce-zycie-na-100.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska