Matka Boska odzyskała koronę z gwiazd dwunastu a Dzieciątko krzyż

Irena Kuczyńska12 listopada 20214min0
Zakończyły się prace konserwatorskie przy barokowej figurze Matki Boskiej w Pleszewie, która stoi przy Placu Kościelnym nieopodal Rynku. Renowacja trwała od lipca i kosztowała 66 000 złotych, z czego 20 000 zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Matka Boska odzyskała koronę z gwiazd dwunastu z Dzieciątko otrzymało krzyż, który wbija w głowę biblijnego węża
Konserwator-i-Renia-1-czolowe.jpg

 

Historia figury Matki Boskiej – niewiasty apokaliptycznej, stojącej na kuli ziemskiej oplecionej przez węża, w ramionach trzymającej Dzieciątko, które wbija krzyż w głowę owego węża, jest nie do końca odkryta.

Przeprowadzająca konserwację dr Aleksandra Gralińska – Grubecka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia potwierdza, że wyrzeźbiona w piaskowcu figura pochodzi z połowy XVIII wieku.

Adam Staszak dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie wysuwa hipotezę, że figura, która nie ma tyłu, co sugerować może, że stała kiedyś w niszy, może pochodzić z kościoła farnego, który spłonął w 1806 roku. Uratowana z pożogi mogła trafić na pleszewski Rynek, gdzie stała do 1945 roku.

Rynek i figurka – początek XX wieku Foto Muzeum Regionalne w Pleszewie

Po wojnie przeniesiono ją na Plac Kościelny. W ub. roku była już w bardzo złym stanie. Było dużo ubytków, pęknięć, glonów, które niszczyły piaskowiec.

Figurka przed renowacją
Figurka przed renowacją

Staraniem radnej Renaty Garsztki, figura została wpisana do rejestru zabytków, co pozwoliło starać się o dotację do prac konserwacyjnych.

Aleksandra Gralińska – Grubeckai Renata Garsztka

Urząd Marszałkowski wyasygnował 20 000 zł. Miasto dołożyło 46 000 zł, znaleziono konserwatora. Renowacja trwała  4 miesiące.TUTAJ

Lipiec 2019 – prace przy renowacji figurki wystartowały

W środę odnowioną figurę odsłonięto. Matka Boska odzyskała koronę z gwiazd dwunastu, kula ziemska, którą oplata wąż już się nie kruszy, Dzieciątko ma już rączkę, w której dzierży krzyż, który wbija w głowę węża. Odczyszczone i wzmocnione zostały też wszystkie elementy postumentu.

Aleksandra Gralińska – Grubecka i jej mąż – razem pracowali przy renowacji figurki

Wojewódzki konserwator zabytków potwierdził zgodność projektu konserwatorskiego z efektem konserwacji.