
Eksternistycznie
Kiedy w 1918 roku odradzała się Polska w Pleszewie było tylko 6 – letnie gimnazjum utworzone na bazie niemieckiej Realschule i siedmioro uczniów, w tym jedna dziewczyna, miało do wyboru albo kontynuację nauki w Ostrowie Wlkp. albo samodzielne przygotowanie do matury przy wsparciu nauczycieli. Wybrali to drugie i 2 lata później egzaminy – eksternistyczne zdali.

100 lat temu
Pierwszy egzamin wieńczący naukę w Państwowym Gimnazjum Koedukacyjnym im. St. Staszica w Pleszewie odbywał się w 1925 roku i zdawało go 9 abiturientów. W okolicznościowej broszurze wydanej z okazji 10 – lecia szkoły („Dziesięciolecie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. St. Staszica w Pleszewie 1919 – 1929”) , zachowały się zadania maturalne z języka polskiego, języka łacińskiego, języka francuskiego oraz matematyki i fizyki łącznie.
Tematy
Na polskim maturzyści mieli do wyboru dwa tematy: 1. Wpływ płodów ludowej wyobraźni na poezję romantyczną oraz 2. Stosunki polsko – niemieckie za Piastów z cytatem „Ten tylko wejdzie do jutra bram Kto w jutro swoje wierzy (Konopnicka)”. Z francuskiego był do przetłumaczenie tekst „Obrona Lwowa”.
I ciekawostka z życia szkoły w latach 1919 – 1929 – „w 1920 roku starsi harcerze pleszewskiego gimnazjum w czasie nawały bolszewickiej zgłosili się jako ochotnicy do wojska”.
Więcej: TUTAJ
Czytaj też:Zaczynali szkołę za Stalina, kończyli po odwilży Gomułki