Moje 28 lat z rozgłośnią Radia Centrum Kalisz…

Irena Kuczyńska30 stycznia 20175min
12 marca Radio Centrum Kalisz świętuje 30 urodziny. Aż się nie chce wierzyć, że jestem z nim związana prawie 28 lata. I był to czas fantastycznych doświadczeń i spotkań z ciekawymi ludźmi
irena_jesien_3-800.jpg

 

Zaczęło się w roku 1994, albo 1995, dokładnie nie pamiętam. Redakcja mieściła się w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej. Szefem redakcji był Robert Markowski i to on mnie uczył dziennikarstwa radiowego. Wspominaliśmy to 5 lat temu na imprezie z okazji 20 – lecia Radia Centrum.  Praca na rzecz radia znacznie różni się od tego, co robi się w gazecie. Trzeba  nie tylko zdobyć informację, ale też ją zwięźle i ciekawie napisać a potem przeczytać.

Od kartki papieru do nagrania

Korespondencje były i są nagrywane. Zdzwaniamy się z wydawcą i  przez telefon nagrywamy. Chociaż od roku (2021) sama nagrywam dźwięki i wysyłam meilem. W czasach przedinternetowych pisało się korespondencję na kartce, a potem ją się po prostu czytało. Odkąd wszystko trafia  do internetowego wydania, trzeba  najpierw  info wysłać do wydawcy, a potem dzwonić i nagrywać.  Oczywiście wcześniej, czyli codziennie rano ustala się z wydawcą temat i on albo akceptuje, albo mówi: szukaj dalej czegoś lepszego. Zależy od tego, czy temat jest ciekawy i czy mu pasuje do tematów zgłoszonych przez korespondentów z innych miast.

2o urodziny Radia Centrum
Myślę wieczorem, co rano powiem

Jeśli temat przyjmie, to jeszcze trzeba zawrzeć wszystko w nieco ponadminutowej korespondencji. Do tego oczywiście musi być zawsze zdjęcie. Zdarza się, że to wydawca dzwoni i mówi: rób to i to. Wtedy trzeba robić.  Skąd tematy? Życie je podsuwa. Czasem wystarczy impuls, telefon do odpowiedniego człowieka i  jest o czym mówić. Czasem się szuka po portalach internetowych, dzwoni do rzeczników, albo do burmistrzów, wójtów, naczelników i nic. A tu trzeba coś wymyślić, bo pleszewianie czekają na ten ,,głos z Pleszewa”. Więc myślę już wieczorem, co rano powiem.

Tu Kuczyńska i tam Kuczyńska

Zdarzają się sytuacje, że wchodzę gdzieś do sklepu czy urzędu i słyszę swój głos. I ci, którzy mnie znają, patrzą i się dziwią, jak to możliwe: tu Kuczyńska i tam w radiu Kuczyńska. Teraz już wiadomo, że to jest nagrane, ale na początku ludzie raczej myśleli, że jeżdżę do Kalisza i stamtąd nadaję. Chociaż  w ciągu tych 23 lat rzeczywiście nadawałam z różnych miejsc. Kiedy w 2005 roku byliśmy z Pleszewską Pielgrzymką u Ojca Świętego Jana Pawła II z dyplomem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew, dzwoniłam z Rzymu i nadawałam na żywo relację z wizyty. Były też wejścia na żywo np. z pikniku WRC Pleszew, Dni Pleszewa, finałów WOŚP i innych imprez, gdzie Radio Centrum było partnerem medialnym.

Radio Centrum Kalisz online

Wierna Radiu Centrum

W ciągu tych 23 lat zmieniali się wydawcy, zmieniali się naczelni, zmieniali się dyrektorzy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zmieniali się dziennikarze w redakcji informacyjnej, z którą jestem związana  Niektórych rozpoznawałam tylko po głosie.  Odchodzili do urzędów, na emeryturę, do policji (Edyta, to chodzi o Ciebie), zakładali własne firmy, przenosili się do innych mediów, nawet do Warszawy. A ja jestem  wierna Radiu Centrum i chcę przez kolejne lata informować świat o tym, co się dzieje w Pleszewie.

12 marca 2017 – 25 – lecie Radia Centrum

25 lat Radia Centrum Kalisz marzec 2017

AKTUALIZACJA – 12 marca 2022 roku – Radio Centrum obchodzi 30. urodziny. Z tego 28 lat jest naszych wspólnych.