Mieści się w kamienicy na Rynku pod nr 10, a powstała w ramach projektu „Rozwój Wielkopolskiej Sieci Centrów Usług Społecznych”. Na utworzenie Centrum eMOCja miasto pozyskało ponad 300 000 zł dofinansowania z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Dialog i wsparcie
Przytulną i bezpieczną przestrzeń zaaranżowano w starej kamienicy przede wszystkim z myślą o rodzinach w kryzysie, młodzieży zagrożonej kryzysami psychicznymi i uzależnieniami. To miejsce ma inspirować do dialogu i dawać wsparcie do tworzenie relacji, budować społeczność, gdzie każdy będzie czuł się doceniony – podkreśla Izabela Świątek – zastępca burmistrza Pleszewa, która to miejsce stworzyła od przysłowiowego zera.
Dyskrecja i prywatność
To tutaj będzie można prowadzić np. rodzinne mediacje, rozmowy z terapeutą, rozmowy dotyczące wrażliwych sytuacji rodzinnych, np. rozwodu czy warsztaty wsparcia. To przyjazna przestrzeń współdzielona, która będzie udostępniana stowarzyszeniom, instytucjom prospołecznym, ale i osobom prywatnym. Ma zapewniać z jednej strony przytulność, z drugiej – dyskrecję i prywatność i nie ma kojarzyć się z urzędem. Z jednym zastrzeżeniem – nie mogą tu być prowadzone rozmowy biznesowe.
Czytaj: W Pleszewie startuje Centrum Wsparcia Seniora
Kontakt przez CUS
Centrum eMOCja jest już dostępne a korzystać z niego można po skontaktowaniu się z Centrum Usług Społecznych, w które 1 stycznia przekształcił się Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Po umówieniu terminu na miejscu pojawi się pracownik, który otworzy drzwi do Centrum eMOCja i wówczas będzie można z niego korzystać. Po zakończeniu pracownik odbierze pomieszczenia.
Czytaj: Centrum Usług Społecznych zamiast M-G OPS